TVF saha dışında da öncü

Savaş Eskigülek

Savaş Eskigülek

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Merhaba Kıymetli Okurlarımız, Türkiye’nin en gözde ve en başarılı takım sporu olan voleybolun tek hamisi Türkiye Voleybol Federasyonu, saha içinde kulüp ve Milli Takımlarımızın başarıları ile göğsümüzü kabartırken, saha dışında da birçok konuda öncü ve lider olmaya devam ediyor.

Yazılarımda sık sık dile getirdiğim, Fabrika Voleybol, TVF Spor Lisesi, Beyaz Kart Projesi, sponsorluklar, hakemlerimizin uluslararası alandaki başarıları ile göz kamaştıran Türk Voleybolu, salonlara sığmıyor, açık alanlarda dev ekranlarda voleybol severlerle buluşuyor. TRT ve internet üzerinden gerçekleştirilen yayınlarla dünyanın her yerine ulaşan voleybolumuz, yakın zamanda futbol stadında da boy gösterecek.

Ama bugün sizlere TVF’nin sportif alan dışında örnek olacak bir iş birliğinden bahsedeceğim.

ANKARA ÜNİVERSİTESİ İLE TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU ARASINDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Taraflar arasında yaklaşık bir yıla yakın süredir üzerinde çalışılan bu projede devletimizin kurumları arasındaki iletişim ve paylaşımın getireceği katma değerden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Her iki kurumun mensupları, birleştirilen olanakları sayesinde Türkiye’nin hem eğitim hem de spor hayatına katkı sunmak üzere ikili iş birliği protokolü geliştirdiler. Eğitim, öğretim, araştırma ve sınav faaliyetleriyle uluslararası AB projelerini kapsayan kurumsal iş birliği protokolü, önceki gün gerçekleştirilen törenle imzalandı. Ankara Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve TVF adına Başkan Mehmet Akif Üstündağ tarafından imzalanan protokolle şu faaliyetler planlanmış:

(a)   Türkiye Voleybol Federasyonu mensuplarının bireysel ve mesleki gelişimlerini desteklemek amacıyla uzaktan/online, örgün, yaygın ve sürekli eğitim programlarının geliştirilmesi ve düzenlenmesi,

(b)   Türkiye Voleybol Federasyonu’nun çalışma alanlarına yönelik olarak gerçekleştirdiği faaliyetleri destekleyici nitelikte eğitim içeriklerinin ve materyallerinin geliştirilmesi,

(c)    Türkiye Voleybol Federasyonu’na yönelik olarak geliştirilecek öğrenme yönetim sistemleri üzerinden eğitim, öğretim, araştırma ve sınav faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası düzeyde yaygınlaştırılması,

(d)   Türkiye Voleybol Federasyonu’nun planladığı/planlayacağı sınavların yüz yüze veya elektronik olarak gerçekleştirilmesi,

(e)    Ulusal ve uluslararası projelerin yapılması,

(f)    Spor faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi ve bu faaliyetlere yönelik gerekli alt yapı olanaklarının geliştirilmesi,

(g)   Ankara Üniversitesi öğrencilerine yönelik olarak mesleki eğitim/staj olanaklarının sağlanması.

İŞ BİRLİĞİNİN İLK ÜRÜNÜ AVRUPA BİRLİĞİ İLGİLİ OLACAK

İmzalanan iş birliği protokolü kapsamında ilk olarak; Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (ANKUZEF) ile TVF arasında bir alt protokol imzalandı ve 24 saatlik “AB Hibe Programları ve Uygulamalı Proje Yazma Eğitimi” adlı çevrimiçi sertifika programı düzenlendi.

Türkiye Voleybol Federasyonu devamında Ankara Üniversitesi’nin deneyimlerinin de getirdiği avantajla 2022 Yılı Erasmus+ Teklif Çağrıları kapsamında koordinatör olarak yürüteceği yeni bir Avrupa Birliği Erasmus+ projesi için başvuruda bulundu. Şüphesiz bu konudaki en büyük gücü, Ankara Üniversitesi’nin Erasmus+’daki başarılı geçmişi olacak.

Daha sonraki süreçte iki önemli kurumun sosyal tesislerinin ortak kullanıma açılması, Ankara Üniversitesi öğrencileri ve voleybol ailesinin paydaşlarının faydasına olacak uygulamaları beraberinde getirecek.

Ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından Ankara Üniversitesi ve kurumsal yapısıyla tüm spor federasyonlarına örnek gösterilen TVF’nin bu güç birliğinin, sadece voleybola değil Türk sporuna büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Başta TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayırlı olsun.

BENDEN TVF’YE BEYAZ KART

Kıymetli Okurlarımız, geçtiğimiz günlerde sizlere TVF’nin Temiz Oyun, İyi Davranış; Beyaz Kart Projesi’nden bahsetmiştim. Festival Voleybol Altyapılar Türkiye Şampiyonası’nda, sporun üstün değerlerini geliştirmek, iyi bir sporcu olmanın yanında dürüstlük ilkesini de kazandırmak amacıyla başlatılan uygulamayla gönülleri fetheden TVF, Türkiye Genç Kızlar Voleybol Şampiyonası Final maçı sonrası VakıfBank ile Eczacıbaşı takımlarını; 3.’lük karşılaşması sonrasında da Fenerbahçe ve Galatasaray Genç Kız takımlarını aynı fotoğraf karesinde birleştirerek gençlerin kalplerine Fair Play olgusunu yerleştirdi.

Ben de bir Fair Play gönüllüsü olarak TVF’ye Beyaz Kart’ımı gösteriyor ve ayakta alkışlıyorum.

Kalın sağlıcakla.­