Yemen’den meşru müdafaa eylemi

Ali Rıza Taşdelen

Ali Rıza Taşdelen

Gazete Yazarı
TÜM YAZILARI

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco tesislerine 14 Eylül’de Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırının yankıları sürüyor. En çok cevabı aranan soru, saldırıyı kimin yaptığı.
Üç ayrı iddia var:
ABD, saldırının İran’ın işi olduğunu iddia ediyor.
ABD’yi İran’ın üzerine sürmek isteyen ve bölgede savaş kışkırtıcılığı yapan İsrail’in desteklediği Suudilerin işi iddiası.
Ve Husiler’in iddiası: biz yaptık diyorlar! Saldırının ardından, dört yıldır ABD ve İsrail’in desteğindeki Suudi Arabistan koalisyon güçleriyle savaşan Yemen’deki Husiler, yaptıkları yazılı açıklamada saldırıyı üstlendiler.

PATRİOTLAR KORUYAMADI
Saldırının arkasından, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu Suudi Arabistan’a gönderdi. Pompeo uçakta beraberinde götürdüğü gazetecilere yaptığı açıklamada özetle şöyle dedi: Bu saldırıyı Husiler yapmadı; onların ellerinde böyle silah ve teknolojiler yok. Husiler yalan söylüyor. Henüz elimizde bir kanıt yok ama bu saldırıyı İran yaptı.
Gazetecilerin “Suudi Arabistan ABD savunma silahları Patriotlarla korunuyor bu saldırıyı nasıl engelleyemediler?” sorusuna Pompeo, “En iyi hava savunma sistemleri bile bazen başarısız olur” yanıtını veriyor.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, saldırıyı üstlenen Husilerin açıklamasını pek güvenilir bulmadıklarını ifade etti. Le Drian, ellerinde İran’ı suçlayacak bir bilginin olmadığını da açıkladı ve bölgede tansiyonu düşürme çağırısında bulundu.

ABD’YE UYARI EYLEMİ
Fransa Genelkurmayı “Durum-İstihbarat-Elektronik Savaş” Planlama eski şefi General Dominique Delawarde’in https://reseauinternational.net’te yaptığı analiz dikkate değer.
Delawarde, Husilerin açıklamasına inandığını, saldırının haklı, bir nefsi müdafaa eylemi olduğunu ifade ediyor. Delawarde, “Yemen’de Husilerin elindeki bölge ABD, İsrail ve Batılı uydularınca (Fransa, İngiltere) desteklenen Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon tarafından dört yıldır neredeyse her gün bombalanıyor. Husiler İran’ın desteğinde bugüne kadar direndiler” diyor. Fransız general, Husilerin haklı olarak Suudi Arabistan’a SİHA saldırısında bulunduğunu, bunun bir ilk olmadığını, zaman içerisinde daha gelişmiş ve daha güçlü SİHA’larla saldırılar düzenlediğini belirtiyor.
Emekli Fransız General, Husilerin bu saldırısının petrolün ötesinde ABD ve Batılı koalisyona bir mesaj verdiğini söylüyor: “Eğer Husiler kısıtlı olanaklarla ve 20 civarında SİHA ve füzelerle Suudi Arabistan’ın petrol üretimini yarıya düşüren bir eylemi başarıyorsa, bir de Suudilerin veya Amerikalıların saldırısına uğrayan İran’ın, yüzlerce SİHA ve füzelerle neler yapabileceğini düşünün. 2019 İran’ı 2003 Irak’ı değildir.”
Delawarde, Suudi Arabistan’a verilen mesajı şöyle ifade ediyor: “Körü körüne inandığınız batılı silahların sizi koruyamadığını, Körfez bölgesinde güvenliğin ancak komşu ülkelerle işbirliği içinde Batılıların içişlerinize burunlarını sokmalarını reddettiğinizde sağlanacağı.”

HUSİLERE KARŞI SAVAŞI
DURDURUN

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin açıklamaları Husilere destek niteliğindeydi: “Hastane, okul ya da (Yemen’in başkenti) Sana’da bir pazar yerini vurmadılar ki rahatsız olasınız. Sizi uyarmak ve size ders vermek için bir sanayi merkezini vurdular. Bölgedeki düşmanlar bu uyarıdan ders almalı ve halkın huzur içinde yaşaması için savaşı sona erdirmeli” dedi. Savaşı Yemenliler başlatmadı diyen Ruhani “Onlar Yemenlileri öldürdüğünde, bölgeye silah ve mühimmat yığdıklarında ve Suudi Arabistan ABD’den 400 milyar dolarlık silah aldığını itiraf ettiğinde ‘kimse konuşmamalı’ diyorlar ancak Yemen halkı buna refleks gösterdiğinde rahatsız oluyorlar.”
İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, “Yemenliler yaklaşık iki yıl önce de buna benzer bir operasyon yapmışlardı. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) bir havalimanını bin 200 kilometre menzilli füzeyle vurmuşlardı” diyerek Aramco’ya düzenlenen saldırıyı Husilerin yaptığını ifade etti.

MENZİLİ 1500 KİLOMETRE
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Fransız general aynı şeyleri söylüyorlar; saldırıyı on binlerce kişinin ölümüne, yüz binlercesine kolera belasının bulaşmasına ve bir o kadarının açlığa mahkum edilmesine neden olan koalisyonun başı Suudi Arabistan’a karşı Husiler yapmıştır. Bu işi Husiler beceremez diyenlere başka örnekler de verebiliriz. Bu konuda epey bir uzman görüşü var. Doğaldır ki Husilere İran desteği var. Bu bir sır değil.
Fransa’nın en büyük haber kanalı BFM TV’nin internet sayfasından http://www.businessinsider.fr’e dayandırdığı haberinden okuyoruz: “BM Güvenlik Konseyi’nin bu yılın başında yayımladığı bir raporda Husilerin son edindiği SİHA’lar öncekilerden çok güçlü. Bunların içinde UAV-X 1500 kilometre menzile sahip. Rapora göre Husiler SİHA’larını İran’dan aldıkları parça, mühendislik ve teknolojik destekle yenilediler.”