Recep İvedik’in zor sınavı

Recep İvedik’in zor sınavı

17.2.2017 11:30

Uzun süredir Şahan Gökbakar’ın sevilen karakteri Recep İvedik’in devam filmi çekmeyeceği konuşulsa da, serinin 4. filmi en çok izlenen film olunca, 5. film de seyircisiyle buluştu. Ancak, bu kez Recep İvedik kamuoyu gündemine farklı bir nedenle oturdu

Halil Mirza Tezkan

Uzun süredir Şahan Gökbakar’ın sevilen karakteri Recep İvedik’in devam filmi çekmeyeceği konuşulsa da, serinin 4. filmi en çok izlenen film olunca, 5. film de seyircisiyle buluştu. Ancak, bu kez Recep İvedik kamuoyu gündemine farklı bir nedenle oturdu: Fragmanı izleyen seyirciler bir sahnede Azeri boksörün dövülmesine fena halde kızmıştı! Gökbakar da, bu “hassasiyeti” dikkate alarak, o sahneyi filmden çıkardığını açıkladı ve ardından serinin bu filminin de seyirci rekoru kıracağı iddiaları medyaya düştü.

FRAGMANA 30 MİLYON KİŞİ

Recep İvedik 5’in fragmanı medyada oluşan bu ilgiyle 30 milyon izleyiciye ulaştı. Bu meraklı kitleyi sinema salonlarında da görecek miyiz, şimdiden söylemek zor. Ancak, milli bir refleks olarak oluşan tepkinin oluşmasının Şahan Gökbakar’ı ve karakteri Recep İvedik’i zor bir sınava soktuğunu söyleyebiliriz.

Tam da, 15 Temmuz sonrasında yükselen milli tepkiyi arkasına alıp gişede paraya çevirmek amacıyla çekilmiş bir film iken, Recep İvedik 5’in toplumda milli dayanışmanın sert tepkisiyle karşı karşıya kalması, aslında bir yandan da, toplumsal reflekslerin ne kadar kırılgan bir hat üzerinde gerilmiş olduğunu gösteriyor.

ESKİ DÜŞMANLIKLAR

Recep İvedik 5, Üsküp’te düzenlenen Avrasya Gençlik Spor Karşılaşmaları’na katılan Türk takımının yaşadığı maceralar üzerine gelişen skeçlerden oluşuyor. Doğal olarak, Türk takımı diğer Türk cumhuriyetlerinden yarışmacılarla da karşılaşacaktı. Azeri hassasiyetinin etkisiyle mi çıkarıldı bilmiyoruz, ama filmdeki Avrasya spor yarışmalarında, tek bir rakip Türkî takıma yer verilmemiş. Rus ve Yunan sporcularla rekabetin yer aldığı sahneler filmin bel kemiğini oluşturuyor. Dolayısıyla, filmin toplumdaki “geleneksel” Yunan ve Rus tepkisine yaslandığını söylemek yanlış olmaz.

Recep İvedik filmleri aslında, ‘küçük adam’ın elitlere karşı mücadelesinin ve zaferinin filmleriydi. Bu yanıyla da ilk kez seyirci ile buluştuğu 2008’den itibaren toplumun genel tepkileri ile uyumlu bir karakter resmediliyordu.

Reklamdan sonra devam ediyor

Çocukluk aşkı Sibel’e kendisini kabul ettirmek isterken otelin sakinleri ile “kapışması” (Recep İvedik 1), kuzeni Hakan’ın reklam şirketinde kendisine yer açmaya çabalarken verdiği varoluş mücadelesi (Recep İvedik 2), elitlerle savaş parodisine dönüşen Recep İvedik 3 ve Survivor yarışması ile mahalleye futbol sahasını yeniden kazandıran Recep İvedik 4 “küçük adam”ın toplumsal sorunlarla mücadele ederek kazandığı zaferlerin ve özgüvenin filmleridir.

RECEP’İN DÜMENLERİ

Recep İvedik 5, bu “zafer ve özgüven psikolojisini” uluslararası arenaya nasıl taşıyacak, hep birlikte göreceğiz.

Gökbakar diğer filmlerinde uyguladığı yöntemi bu filme de taşımış. Yani, olabildiğince kaba, saygısız, karşısındakinin duyarlığını umursamaz bir karakterin karşısında bu kez yabancı “rakipler” var. Gökbakar, yenmek için her türlü dalavereyi yapan, dopingçi, spor centilmenliğini hiçe sayan, kavgacı bir Türk tipi ortaya koyuyor. Çocuğu yaşındaki sporcular grubuna sahte belge ile katılmakla başlayan “dümenci” Recep’in girişimleri filmin sonuna kadar tam gaz devam ediyor.

Aslında, seyircinin Azeri boksörün dövülmesine verdiği tepkinin daha büyüğünü Gökbakar’ın çizdiği “Türk tipi”ne göstermesi gerekiyor. Şahan Gökbakar’ın yöntemiyle hemfikir olmadığımızı peşinen belirtiyoruz.

Sahte ehliyetle Türkiye’den Üsküp’e kadar gelmesinden başlayarak Recep İvedik 5’in senaryosunda yine pek çok mantıksızlık var. Ama seyircinin gülmeye geldiği filmde seveceği parodiler aradığını, senaryoya pek itibar etmediğini de biliyoruz. Recep İvedik 5’e verilecek seyirci tepkisinin pek çok açıdan öğretici bir deneyim olacağını şimdiden söyleyebiliriz.

RECEP İVEDİK 5

Yönetmen: Togan GÖKBAKAR
Senarist: Şahan GÖKBAKAR - Togan GÖKBAKAR
Görüntü Yönetmeni: Gêrard SIMON
Müzik: Jingle JUNGLE - Ömer ÖZGÜR
Oyuncular: Şahan GÖKBAKAR, Orhan VARAN, Deniz CEYLAN
Türkiye, 2017, 114’


Benzer Haberler
Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.41 4.32 4.72 4.65