Piyasalar yön tercihini yapmak üzere

Piyasalar yön tercihini yapmak üzere

28.12.2016 20:50

Piyasalar yükselme ya da düşüş tercihini yapma yolunda ilerliyor

Sevgili dostlar,

Borsa İstanbul Çarşamba günü (+1,11%) 848 puan yükselerek 77,547 puandan kapattı. İşlem hacmi 2,134,789,559 TL oldu.

BIST Çarşamba günü her ne kadar artı değerler alsa da, yine bir klasik yaptı ve 76,800/77,800 puan arasında kalmaya devam etti. Bu seviyeden sıyrılması için yatırımcıların izlediği değişkenler belli:

1-ABD Dow endeksi 20 bini geçebilecek mi? Yukarı hareketin devam etmesi kuşkusuz BIST’i olumlu etkileyecektir.

2-ABD tahvil faizleri yükselmeye devam edecek mi? Yükselen tahvil faizleri borsaya olumlu yansımaz.

3-İç siyasi tansiyon ve Suriye riski azalıyor mu? Bu verilerin yumuşaması piyasalara olumlu yansıyacaktır.

Borsada yükseliş için 77,800 puanın aşılması gerekiyor. Eylül ayından beri bu seviye sadece bir kez aşılabildi. Tekrar aşılması için dış piyasalarda yukarıda belirttiğimiz değişkenlerin ve iç siyasetin olumlu olması gerekiyor.

Perşembe günü için de yukarı potansiyelin sınırlı olacağı bir işlem günü öngörüyoruz. 

Amerikan doları Çarşamba akşamı 3,5446 TL Euro ise 3,6865 TL’den işlem görmekteydi. Amerikan tahvil faizlerinde (özellikle 2 yıllıklarda) artış ve dolar endeksindeki yükseliş dolar kurunu yukarıya taşıdı. 3,55 TL’nin yukarı geçilmesi halinde 3,68 TL görüşümüzü yineliyoruz.

Reklamdan sonra devam ediyor

Ons altın Çarşamba akşam saatlerinde 1141 dolardan işlem görüyordu. Günlerdir ons altında 1140 doların üstünde kalınmasının yükselişi teyit edeceğini belirtiyoruz. Bu bağlamda ilgili seviyenin kırılıp, ABD tahvillerinde geri çekilmenin takip edilmesi faydalı olacaktır. 

Twitter: @evrendevrimz

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 

 


Sıradaki Haber
Anayasa değişikliği teklifinde sürpriz gelişme

Anayasa değişikliği teklifinde sürpriz gelişme

28.12.2016 20:29

Anayasa komisyonunun görüşmeye devam ettiği değişiklik teklifi görüşmelerinde sürpriz kararlar çıktı. Cumhurbaşkanının kamu kurumlarıyla ilgili kararname çıkarma yetkisi tekliften çıkarılırken değişiklik teklifleriyle ilgili madde sayısı ise 21'den 19'a düşürüldü.

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşmeleri devam eden 21 maddelik anayasa değişikliği teklifinin, 19 maddeye düşürüldüğü öğrenildi.

Anayasa değişiklik teklifinde 5. maddeden sonra 15. madde de düzenlemeden çıkarılacak. Bu da Cumhurbaşkanının kamu kurumlarıyla ilgili kararname çıkarma yetkisini kapsıyor.

'DOĞUŞTAN TÜRK VATANDAŞI OLMA'

TBMM Anayasa Komisyonunda görüşülen anayasa değişiklik teklifindeki cumhurbaşkanı seçilme şartları içerisinde bulunan "doğuştan Türk vatandaşı olanlar arasından" hükmü, AKP'nin kabul edilen önergesiyle, "Türk vatandaşları arasından" şeklinde değiştirildi.

HSYK ÜYE SAYISI 13'E ÇIKARILACAK

AKP'nin anayasa değişikliği teklifinde, 12 olarak öngörülen Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye sayısının 13'e çıkarıldığı, Adalet Bakanı ile müsteşarının da HSYK'nın doğal üyesi olduğu öğrenildi.  Komisyonda anayasa değişiklik teklifinin 8. maddesi de geçti. Daha önce anayasa değişiklik teklifinin, 1. 2. 3. 4. 6. ve 7. maddeleri kabul edilmiş; yedek milletvekilliğine ilişkin 5. madde metinden çıkarılmıştı. 

 

Bugün En Çok Okunanlar