Piyasalar enflasyon şokunu atlatabilecek mi?

Piyasalar enflasyon şokunu atlatabilecek mi?

E. Devrim Zelyut 4.1.2017 00:36 3.1.2017 22:05

Enflasyon verisi beklenenden kötü gelerek borsayı düşürdü, doları yükseltti

Sevgili dostlar,

Borsa İstanbul Salı günü (-1,46%) 1136 puan düşerek 76,618 puandan kapandı. İşlem hacmi ise 3,493,215,870 TL oldu.

Salı gününe damgasını vuran olay Türkiye enflasyon verisi oldu. Yıllık bazda %7,60 olarak artması beklenen enflasyon tahminlerin çok üstünde %8,53 olarak artış gösterdi.

Olumsuz gelen enflasyon verisinin iki sonucu oldu:

1-Yükselen enflasyon verisi nedeni ile dolar kuru yukarı çıktı, borsa düştü. Fiyatların arttığı bir ortamda borç verenler verdikleri paranın değerini korumak için daha yüksek faiz talep ederler. Faizler ekonomi politikasını yönetenler tarafından baskı ile düşük tutulunca haliyle para dolara yöneliyor ve doların fiyatını artırıyor. Dolar alınması adına borsada da satışlar yapılıyor, bu da borsayı düşürüyor.

2-Kötü gelen enflasyon verisinin dolaylı sonucu da, FİTCH’in Ocak sonunda Türkiye hakkında yapacağı kredi notu değerlendirmesinde not kırmasına zemin hazırlamış olmasıdır. Bu dolaylı etki de borsa ve kurlar üzerinde önümüzdeki günlerde baskı yaratmaya devam edecektir.

Borsa İstanbul’da bugün yaşanan sert düşüşün hacim miktarının fazla olması, Çarşamba günü için borsada yukarı potansiyelin sınırlı olabileceğini düşünmemize neden olmuştur.

BORSA İSTANBUL TEKNİK GÖRÜNTÜSÜ

Borsa İstanbul 76,500 desteği üzerinde kalmayı deneyecek. Bu seviye aşağı doğru kırılırsa hedefler 75,800 puan ve devamında 75,000 bir puan seviyesi olabilir. Yukarı çıkışların sınırlı olacağını, satış baskılı beklediğimiz borsada, muhtemel çıkışın 75,800 puan seviyesinde son bulacağını düşünüyoruz.

Çarşamba günü ilk saatlerde Amerikan doları 3,5930 TL Euro ise 3,7393 TL’den işlem görüyordu. Dolar endeksindeki ve Türkiye enflasyon verisindeki yükseliş kuru 3,60 TL seviyesine taşıdı. Dolarda yükseliş ivmesinin korunacağını düşünüyoruz.

DOLARDA TEKNİK GÖRÜNTÜ

Reklamdan sonra devam ediyor

Dolarda önemli kabul ettiğimiz 3,55 TL seviyesini kırılması ile 3,67 TL seviyesine kadar yükselişin yolu açılmış oldu.

Ons altın Çarşamba günü ilk saatlerde 1159 dolardan işlem görüyordu. Ons altın 1160 dolar seviyesini aşamıyor. Bu durumun ana nedeni ise ABD tahvil faizlerinin destek noktalarına kadar gelip ilgili seviyelerden tekrar yukarı dönüş yapması oldu.

Ons altında teknik seviyelerin, ABD tahvil faizleri teknik seviyeleri ile birlikte kullanılarak alım satım yapılabileceğini düşünüyoruz. Bu bağlamda 1160 dolardan geri gelişlerde tahvil faizlerine bakarak ons altın destek seviyelerinden alım yapılması mantıklı gözüküyor.

ONS ALTINDA TEKNİK GÖRÜNTÜ 

Ons altında yükseliş için 1160 doların aşılması gerekiyor ki bu tahvil faizlerinde düşüşe bağlı, bu durumda hedef 1168 dolar olacaktır. Gerileme durumunda ise destekler 1150 ve 1140 dolarda. 

Sorularınız ve takibiniz için twitter adresimiz: @evrendevrimz

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.31 4.62 4.07 3.87