Piyasalar ve reel sektör kan kaybediyor

Piyasalar ve reel sektör kan kaybediyor

10.1.2017 20:21 10.1.2017 18:35

Borsadaki kısır döngüyü, dövizdeki kan kaybını bu ülke daha ne kadar kaldırabilecek?

Sevgili dostlar,

Salı günü Borsa İstanbul bir önceki güne değişim göstermedi, 77,393 puandan kapandı. İşlem hacmi 4,322,327,659 TL oldu.

BIST Pazartesi raporumuzda da belirttiğimiz gibi satış baskılı bir gün geçirdi ve belirttiğimiz 77,800 puan direncine yaklaştıkça satışlarla karşılaşıp geriledi.

BIST’in 77,800 puan seviyesini aşmak için pozitif bir haber akışı ne yazık ki, ne içeride, ne de dışarıda var. İçeride başkanlık tartışmaları, Suriye’de devam eden savaş, terör, doların yükselmesi, dışarıda ABD borsasının 20 bin seviyesine gelip durması, Moody’s gibi kurumların kötümser Türkiye beklentileri sürekli satış baskısı yaratıyor.

Bu kısır döngünün ay sonunda FİTCH toplantısına kadar devam etmesi mümkün görünüyor. İlgili karar açıklandıktan sonra özellikle borsada daha net bir yön (trend) seçilmesini bekliyoruz. O güne dek sıkışık yatay hareketlerin büyük negatif haberler olmaması varsayımında devam edeceğini öngörüyoruz.

BIST TEKNİK GÖRÜNTÜ 

Amerikan doları Salı akşam saatlerinde 3,77 TL, Euro ise 3,9885 TL’den işlem görüyordu. Amerikan doları için bundan sonra gelecek her negatif haber yukarı çıkışta bahane olarak kullanılacaktır. Merkez Bankası’nın faiz artırarak dolara olan talebi durdurma imkanı siyasi otorite tarafından engellendiği için, yönün bir süre daha yukarı yönlü olduğunu belirtebiliriz.

Diğer bir nokta ise, Çarşamba günü Trump'ın yapacağı basın toplantısında, 'sert korumacı mesajların' verilmesi ABD tahvil faizlerini yukarı çekip, dolar endeksini değerlendirerek, Türkiye'de de dolar kurunu yukarıya taşıyabilir.

DOLAR TEKNİK GÖRÜNTÜSÜ

Dolarda artık yukarıda bir direnç kalmadı, sadece mavi bir gökyüzü var… Bu nedenle dolar şu noktadan döner, bu noktadan döner diye kimse tahmin edemez. Dolarda bu tahminin yapılması için dolar arzı ve talebini bilmek gerekir ki, bu da şu an için imkansızdır. 

Reklamdan sonra devam ediyor

Ons altın Salı akşam saatlerinde 1186 dolardan işlem görüyordu. ABD tahvil faizlerinde yatay duruş ons altını gün içinde yukarı hareketlendirdi. Çarşamba günü ABD tahvil faizlerinde Trump etkisi ile bir yükseliş olmaz ise ons altında iyimser görünüm korunabilir ve teknik seviyeler arasında işlem yapılabilir.

ONS ALTIN TEKNİK GÖRÜNTÜSÜ

Sorularınız ve haber takibi için: @evrendevrimz

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.27 4.45 4.12 3.90