Türk piyasaları saldırı altında

Türk piyasaları saldırı altında

10.1.2017 00:30 9.1.2017 23:10

Merkez Bankası’nın karşılık veremeyeceğini bilen yabancı yatırımcılar piyasalarda at koşturuyor

Sevgili dostlar,

Borsa İstanbul (+0,37%) 287 puan artarak 77387 puandan kapattı. İşlem hacmi 2,809,886,962 TL oldu. Gün içinde ise Amerikan dolarında sert bir hareket yaşadık bunun gerekçelerini incelediğimizde şu konular öne çıkıyor:

1-Yabancılar Merkez Bankası’nın önümüzdeki para politikası toplantısında siyasi otorite tarafından faiz artırım konusunda elinin kolunun bağlandığını düşünüyor. Bu nedenle dolarda fiyatlar yukarı çekilerek “yüksek fiyattan satış yapılıp, düşükten almak” hedefleniyor.

2-Yatırımcılar Carry Trade yapıyorlar; yani faizi düşük bir para biriminden borçlanıp, borçlanılan parayı daha yüksek faizli bir para birimine çevirerek faize yatırıyorlar.

Bu mekanizma nasıl işliyor derseniz, yabancı yatırımcı TL faizinin Türkiye’de (%8) düşük olduğunu görüyor, aynı anda ise Brezilya’da (%13) yüksek faizi fark ediyor. Türkiye’ye gelip TL bazında borç alıyor. Bu parayla gidip dolar alıyor, dolar aldıkça doların fiyatı artıyor, sonra bu doları Brezilya’ya götürüp bozduruyor, Brezilya’daki yüksek faizden yararlanmaya başlıyor.

Brezilya’dan dönem sonu 13 puan faiz elde etmişti. Türkiye’ye ise 8 puan faiz borcu vardı, çünkü ilk çıkışta Türkiye’den %8 ile borçlanmıştı. 13 puan Brezilya’dan kazanç – 8 puan Türkiye’ye borç = Sonuç 5 puan kâr

Merkez Bankası kendi verdiği faiz ile diğer merkez bankalarının verdiği faizi karşılaştırmalı, bu farktan yararlanmaya çalışanlara karşı faiz artırmasa bile, artırırım sinyali verebilmelidir. Aksi takdirde kafasına esen gelip Türkiye’de nasıl olsa faiz artmaz diye at oynatmaya başlar.

MOODY’S YİNE İŞ BAŞINDA

Pazartesi günü Moody's, "Türkiye'de güvenlik konuları bankaların kredileri için negatif" şeklinde açıklama yaparak, ekonomik iklimin daha da kötüleşeceğine işaret etti. Bu açıklama da dolarda yükselişe, borsada düşüşe yol açtı. Ancak ikinci seans sonrasında borsa kayıplarını geri almayı başardı ve artı kapanış gerçekleştirdi.

Salı günü BIST için yukarı potansiyelin 77,800 puanla sınırlı olduğunu, piyasa için satış baskılı bir gün olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda gerileme halinde 76,800 puan seviyesinin destek oluşturacağını belirtebiliriz.

BIST TEKNİK GÖRÜNTÜSÜ

Salı günü ilk saatlerde dolar kuru 3,7120 TL, Euro ise 3,9235 TL’den İşlem görüyordu. Dolarda yukarıda da belirttiğimiz Carry Trade (faiz arbitrajı), Moody’s açıklaması, Başkanlık tartışmaları gibi konular 3,7440 TL zirvesini doğurdu.

Teknik olarak yapılan 3,74 zirvesini direnç olarak kabul edeceğiz, ancak esas olan iç siyaset ve ekonomik riskler, negatif haber akışları, kuru daha yukarı taşıyabilir. Muhtemel geri çekilmelerde ise 3,64 TL ve 3,59 TL destek seviyelerimiz olacak.

AMERİKAN DOLARI TEKNİK GÖRÜNTÜSÜ

Reklamdan sonra devam ediyor

Ons altın Salı günü ilk saatlerde 1181 dolardan işlem görmekteydi. ABD 2 yıllık tahvilin %1,19’un altına gelmesi halinde, ons altında 1185 doların yukarı geçileceğini düşünüyoruz. Zira ABD tahvil faizleri ile altın arasında ters yönlü mekanizmayı sizlere daha önce belirtmiştik.

Bu noktada, altın alım satımında ABD tahvil faizleri ile ons altın teknik seviyelerini takip etmek ticareti kolaylaştırıcı bir unsur olacaktır.

ONS ALTIN TEKNİK GÖRÜNTÜSÜ

1185 doların yukarı doğru geçilmesi tahvil faizlerine bağlı demiştik ancak faizlerde hareket olmadan da ilgili seviye geçilebilir, bu durumda hedef 1195 dolar olacaktır. Muhtemel gerilemeler faiz artışına bağlı olup seviye olarak karşımıza 1172 dolar gelecektir.

Sorularınız ve haber takibi için twitter: @evrendevrimz

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

 

 

 

 


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.30 2.75 3.21 3.29