Sayıları çok ama yetkileri yok

Sayıları çok ama yetkileri yok

28.12.2016 16:32 28.12.2016 14:50

Anayasa Komisyonu’nda ele alınan 21 maddelik anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinde dün de sert tartışmalar yaşandı.

Zihni Erdem / Ankara

Anayasa Komisyonu’nda ele alınan 21 maddelik anayasa değişikliği teklifi görüşmelerinde dün de sert tartışmalar yaşandı. İlk iki maddesinin önceki gün kabul edilen teklif ile TBMM’nin birçok yetkisi elinden alınırken kabul edilen madde ile birlikte milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarıldı.

Öte yandan anayasa teklifinin seçilme yaşını 18 düşüren üçüncü maddesi de kabul edildi.

Reklamdan sonra devam ediyor

AKP ve MHP’nin içeriğinde anlaştığı Başkanlık teklifinin görüşüldüğü TBMM Anayasa Komisyonu, dün Mustafa Şentop başkanlığında yedinci kez toplandı. CHP’li Muharrem Erkek, komisyon başkanı Mustafa Şentop’a, maddeler üzerinde görüşmeler sürerken yeterlilik önergesi verilerek maddelerin oylanmasının içtüzüğe uygun olmadığı görüşünü savundu. Yapılan değişikliğin sıradan bir değişiklik olmadığını ve bu değişiklik ile birlikte rejimin değiştirildiğini belirten Erkek, maddeler üzerinde görüş bildirmek isteyen milletvekillerine süre kısıtlaması getirilemeyeceğini, herkesin istediği kadar konuşabileceğini bildirdi. Yeterlilik önergesi verilerek maddelerin oylanmasının teamüle uygun olduğunu söyleyen Başkan Şentop’a CHP’li milletvekilleri tepki gösterdi. Bu arada CHP’li Akif Ekici, Şentop’a “Talimat aldım, yaparım diyorsun. Teslim edilmiş bir kişilik görüyorum burada. Bu ülkeyi bu hale getiremezsiniz. Hiç mi vicdanınız yok. Yazıklar olsun size” diye bağırdı. Şentop’un “Yasama faaliyetlerini engelliyorsunuz” diye tepki gösterdiği Ekici’ye AKP’li milletvekilleri de “Şov yapma “ diye bağırdılar. Bu sırada öfkelenen Ekici’nin kendisine çıkışan bir AKP’li milletvekilinin üzerine yürümek istedi. Masanın üzerine çıkmaya çalışan Ekici’yi, CHP Grup Başkanvekilleri Özgür Özel ve Levent Gök, kollarından tutarak engelledi.

HDP: GÖRÜŞMELER DURDURULSUN

Karşılıklı laf atmalardan sonra tansiyonun düştüğü komisyonda daha sonra verilen önergeler ele alındı. HDP’li komisyon üyeleri içlerinde eş başkanlarının da bulunduğu 12 milletvekilinin tutuklu olduğunu, bu şekilde sağlıklı bir yasama faaliyeti sürdürülemeyeceğini belirterek Anayasa görüşmelerinin durdurulmasını isteyen bir önerge verdi. HDP’nin önergesi AKP ve MHP’lilerin oyları 4 karşı 15 oyla reddedildi. HDP’nin komisyon üyesi 3 milletvekiline, CHP milletvekili Bülent Tezcan’ın da destek verdiği görüldü.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.33 4.04 3.95 3.82