Bursa Barosu’ndan başkanlık tepkisi

Bursa Barosu’ndan başkanlık tepkisi

9.1.2017 12:44 8.1.2017 21:00

Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelere başlanacak olan ‘başkanlık sistemi’ni öngören yasa değişikliğini Aydınlık’a değerlendirdi.

Sevim Erol / Bursa

Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelere başlanacak olan ‘başkanlık sistemi’ni öngören yasa değişikliğini Aydınlık’a değerlendirdi. Kritik bir dönemden geçerken böyle bir yasa değişikliğinin yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Altun, “Birlikte yapılması gereken anayasa çalışmalarının oldu bittiye getirilerek yapılması kabul edilemez. Bugün ‘Cumhurbaşkanlığı sistemi’ adı altında başkanlık sistemine geçişi sağlayacak bir çalışmanın yapılıyor olmasını Türk milleti adına üzülerek izliyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANI MECLİS’İ FESH EDECEK’

Paket içerisindeki maddeleri değerlendiren Altun şöyle devam etti: Anayasa değişikliği yapılırken, parlamenter rejimde olmadığı öne sürülen kuvvetler ayrılığı ilkesinin tesis edileceği iddia ediliyor. Fakat önerilen değişiklikler yürütmeyi, yasamanın ve yargının üstünde konumlandıracaktır. Cumhurbaşkanını partisi ile bağlarını kesmemesinin çok farklı sonuçları ve olumsuzlukları olacak. Yasa yapılamayacak. Peki ne olacak? İşte orada Cumhurbaşkanı kararnameleri devreye girecek ve ülke kararnamelerle yönetilir hale gelecek. Cumhurbaşkanı isterse Meclis’i fesh edecek.

KOLTUK PEŞİNDE OLMADIKLARI...’

Anayasa değişikliği için oy kullanacak milletvekillerine seslenen Altun şöyle devam etti: Ülkenin demokrasiye, çağdaşlığa, hukuk devletine ulaşması için bu oylamaya katılıp evet diyeceklerse kendi koltuklarını kaybedecekleri bilincini de yanlarına alarak oylarını vermeliler. Bunu millet, cumhuriyet, demokrasi ve çağdaşlık için yaptıklarını söylüyorlarsa oylamaya da öyle katılmalıdırlar. En azından toplum vicdanında oluşan o olumsuz imajdan kurtulmuş olurlar. Bir ikbal, koltuk peşinde olmadıkları gibi bir sonuç çıkar.  


Benzer Haberler
Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.31 3.42 3.81 3.78