Millet vekilini arıyor

Millet vekilini arıyor

12.1.2017 04:55

AKP ve MHP’nin birlikte TBMM’ye sunduğu anayasa teklifine vatandaşlardan büyük tepki var. Özellikle MHP milletvekillerine telefon ve sosyal medya üzerinden ulaşan yurttaşlar, hayır oyu vermelerini istiyor

Aydınlık / Ankara

Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmekte olan, “Cumhurbaşkanlığı Sistemi” makyajlı “Denetimsiz Başkanlık Sistemini” savunan AKP ve MHP milletvekillerine vatandaşlardan ve parti tabanlarından “hayır” baskısı arttı.

Aydınlık’ın edindiği bilgilere göre, anayasa değişikliği teklifi Genel Kurul’da görüşülürken vatandaşların milletvekillerine baskısı da artmaya başladı. Teklifin maddeleri tek tek kabul edilirken vatandaşların özellikle AKP ve MHP milletvekillerini arayarak teklife “hayır” oyu vermelerini istedikleri öğrenildi. Bu arada bazı vatandaşların da sosyal medyayı kullanarak milletvekillerine ulaştıkları belirlendi.

FAKS, MEKTUP, E-POSTA VE WHATSAPP

Vatandaşlar özellikle AKP ve MHP milletvekillerine baskılarını arttırırken vatandaşlar milletvekillerine ulaşmak için faks, mektup, mail ve whatsapp gibi her yolu deniyor. Milletvekillerine Whatsapp üzerinden gönderilen “anayasa hayır” başlıklı mesajlardan biri şöyle: “Sayın vekilim. Bu anayasa oylamasının ülkemiz için ne anlama geldiğini biliyoruz. Bizi temsil yetkisi ile orada bulunduğunuzu üzerinde tarihi ve geri dönüştürülemez bir vebalin ağırlığını taşıyarak hayır dediğinize inanarak teşekkür ve minnet duygularımı iletiyorum.”

TELEFONLAR SOSYAL MEDYADA

Öte yandan MHP milletvekillerinin TBMM ve cep telefon numaraları ile e-posta adresleri sosyal medyaya sızdırıldı. “Arayın, mesaj çekin, mektup yazın isterseniz videonuzu çekip gönderin” denilerek vekillere,”Ülkemizi tek bir kişinin vesayetine sokacak anayasa değişikliği kabul edilmemeli, anayasa değişikliği teklifi geri çekilmelidir. Milletvekillerinden anayasa değişikliğine hayır demelerini istiyoruz” mesajının iletilmesi istendi.

Reklamdan sonra devam ediyor

Telefonlarının sosyal medya yayınlanmasından sonra MHP’li bir milletvekili, yakın çevresine “Gece telefonlarımız susmuyor” diye yakındığı duyuldu. Vatandaşların MHP’li vekillere “Ülkücü hareket bu yükü kaldıramaz. Bu desteği millete anlatamayız. Bu MHP’nin intiharı olur” diyerek sitemde bulundukları ifade edildi.

SEKRETERLER SIKINTIDA

Bu arada AKP ve MHP milletvekillerinin Meclis telefonlarının da sürekli aranarak “hayır” oyu vermeleri istendiği belirlendi. Bir MHP milletvekilinin Meclis’teki sekreteri Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Son günlerde iyice bunaldık. Arayan her iki kişiden biri anayasa oylaması için arıyor. Vekilimizin ‘hayır’ oyu vermesini istiyorlar. Zaman zaman sert eleştiri yapanlar da var. Özellikle MHP tabanı çok tepkili” dedi.

2.TUR OYLAMADA DAHA DA ARTACAK

Bir milletvekili danışmanı, “Halk daha olayın yeni yeni farkına varıyor. Teklifin ayrıntılarını öğrenince tepki artıyor. Bu oylama önemli değil. Asıl oylamalar 2. tur oylamalar. Öyle sanıyorum tepki çok artacak. Bir organize tepki var, bir de kendiliğinden tepki gösterenler. Kendiliğinden tepkilerde de hızlı bir artış var” diye konuştu.

ESKİ BAKAN KORAY AYDIN’DAN ÇAĞRI

MHP’li eski bakanlardan Koray Aydın, MHP milletvekillerine yönelik bir çağrıda bulundu. Aydın’ın çağrısı şöyle: “Ülküdaşlarımızın ezici çoğunluğunun karşı olduğu bu teklife evet demek, MHP’nin kuruluş ilkelerini, tarihini, parti programını, seçim beyannamesini ve nihayet ülkücülerin ortak aklını ve bunca yıllık mücadelesini görmezden gelmek; yok saymak demektir. İktidara gelmek için sistemin doğası gereği birinci ve ikinci partilerin yarışını öne çıkaran bu ucube sisteme evet demek, milliyetçi-ülkücü hareketin en büyük eseri MHP’nin göz göre göre tasfiye edilmesinin vebalini üstlenmek demektir. Nihayet devletin bütün yönetim erklerini tek elde toplayan bu teklife evet demek, seçilmiş krallığa ve saltanata onay vermektir. Sayın milletvekilleri buna izin ve onay vermeyin.”


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.26 4.25 4.06 3.87