Ayrıştırıcı söylemler evet diyene de haksızlık

Ayrıştırıcı söylemler evet diyene de haksızlık

17.2.2017 12:10

FETÖ kumpası ile uzun yıllar hapis yatan, 15 Temmuz’daki kalkışmaya karşı en önde mücadele eden emekli Kurmay Albay Türkşen AKP’nin ‘hayır’ diyenleri terörist göstermesine tepki gösterdi

15 TEMMUZ’A DİRENEN KOMUTANLAR ‘HAYIR’ DİYOR-1

Nadir Temeloğlu
[email protected]

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın ‘Hayır’ diyenlere FETÖ ve PKK suçlaması yöneltmesine PKK ile uzun süre mücadele eden, FETÖ kumpasıyla yıllarca hapis yatan ve 15 Temmuz’da darbe girişimini bastırmak için gözünü kırpmadan halkla birlikte sokağa çıkan komutanlardan tepki geldi. Aydınlık’a konuşan komutanlar, halkı ayrıştırmanın üzücü olduğunu belirterek hükümet yetkililerinin “devlet ağzına” dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

KARDAK’TAN 15 TEMMUZ NÖBETİNE

O isimlerden bir tanesi Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen... Su Altı Taarruz (SAT) Komandosu olarak 2015 yılına kadar görev yapan Ali Türkşen, 1996 yılında Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak krizi sırasında ekibiyle birlikte Kardak’a çıkarak Türk bayrağını dikti. Türkşen ayrıca 1993 yılında Lucky-S uyuşturucu gemisinin 14,5 ton yüküyle ele geçirilmesinde olduğu gibi önemli görevlerde yer aldı. Balyoz Davası nedeniyle tutuklanan ve 3,5 yıl Hasdal Cezaevi’nde kalan Türkşen, FETÖ ile mücadelesine 15 Temmuz’da da devam etti.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında eski bölüğünde nöbet tutan Türkşen o günü şöyle anlattı: “15 Temmuz’da darbe girişimine SAT komutanlığından ciddi bir personel katıldı. Oradan büyük miktarda silah ve cephane kaçırıldı. SAT komutanlığına darbeciler tarafından tekrar bir taarruz olmasın diye eski bölüğümde nöbet tuttum.”

Ali Türkşen referandumda niçin hayır dediğini ve her hayır diyenin FETÖ ve PKK’lı olarak gösterildiği söylemlerin neden doğru olmadığını Aydınlık’a anlattı:

YÖNETİM ZAAFİYETİ OLUŞACAK

Reklamdan sonra devam ediyor

Ali Türkşen anayasa değişikliği referandumuna niçin hayır dediğini şu sözlerle açıklıyor: “Ben o veriyor, bu veriyor diye vermiyorum hayır oyunu. Bağımsız bir gözle oturdum, değişikliğin üzerinde düşündüm ve ‘Hayır’a karar verdim. Çünkü bakıyorum, evet çıktığı zaman Türkiye’nin geleceği için hayırlı olmayacak. Onların savunduklarının aksine, Türkiye’nin yönetim şeklinde ciddi bir zaafiyet oluşacak.”

EVET DİYENLERE DE HAKSIZLIK

Hayır diyenleri teröristmiş gibi gösteren beyanları “Devlet ağzına yakışmayan beyanlar” olarak niteleyen Türkşen bu konuda ise şunları söyledi: “Bunları söyleyenlerin devlet kademesinde bu kadar yüksek seviyede olması gerçekten facia bana göre. Bunu söylediğiniz anda size evet verecek vatandaşı bile karşınıza alırsınız. Devlet büyükleri böyle bir yöntem izleyecekse Türk milletine büyük bir haksızlık olur. Kendi tarafındaki insanlara da büyük haksızlık olur. Bir yandan üzücü ama bir yandan halkın kim tarafından ayrıştırıldığını görmesi açısından da yararlı oluyor. Belki bu şekilde davranmaları hayırlı oluyor. İnşallah böyle devam ederler, Türk milleti de asıl ayrıştıranın kim olduğunu görür.

“Burası mahalle kahvesi değil. Devlet ağzının o açıdan dikkatli olması lazım. Çıkıp söylüyorsanız, iyi niyetiniz yoktur. İyi niyetle söylenecek şeyler değil. İnsanların kalbini kırarsınız. Ben senelerce FETÖ’den hapis yatmışım, teröristlerle bir arada olmamın imkanı olabilir mi?

“Devlet ağzıyla bunları söylemek kendi cephelerinde de sıkıntı yaratır. Bölüyorsunuz insanları. Sizin tarafınızda olan insanları da size karşı durur hale getirirsiniz. Bu kadar ayrıştırıcı bir söylemle yapacağınız bir idari yönetimden de bir şey çıkmaz. Türkiye düze çıkacakmış, önü açılacakmış... Sizin önünüzü kapatan, tıkıyan ne engel var bugün? Bir tane fabrika mı açtınız? İşssizlik yüzde 12’ye çıkmış bu ay. Atılım yapmanız için elinizi tutan mı var?”

FETÖ VE PKK HAYIR DEMEYECEK

“Ben PKK ve FETÖ’nün hayır vereceğine de inanmıyorum” diyen Türkşen sözlerini şöyle sürdürdü: “Bence bunlar alttan alta argüman yaratmak için böyle bir söylem kullanıyor olabilir, o gün gelince evet diyebilirler. Türkiye’nin bölünmesi FETÖ ve PKK’nın işine geleceği için hayır diyeceğine inanmıyorum.”


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.29 3.41 3.41 3.35