Dunford’la Rakka ve PYD konuşulacak

Dunford’la Rakka ve PYD konuşulacak

17.2.2017 11:10

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Haber Merkezi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Milli Savunma Bakanı Işık, “El Bab operasyonundan sonra, Türkiye’nin iki önceliği olacak bunlardan birisi Münbiç birisi de Rakka olacak. Münbiç’te PKK/PYD varlığını kesinlikle kabul edemeyiz. Türkiye’nin ulusal güvenliği için de bölgenin istikrarı için de çok büyük bir tehdittir. Bunu en kolay ve en hızlı biçimde sağlamanın gayreti içindeyiz. Bir gerilime sebep olmadan ancak bu hedefi geliştirmek konusunda kararlıyız. Bu çalışma El Bab’dan sonra da devam edecek” dedi.

DUNFORD İLE RAKKA GÖRÜŞÜLECEK

Reklamdan sonra devam ediyor

Bakan Işık, ABD Genel Kurmay Başkanı’nın yarın Türkiye’yi ziyaret edeceğini kaydederek şunları söyledi: “ Rakka operasyonunu PYD/PKK unsurlarıyla değil bölgedeki insanlardan oluşan Arap unsurlardan o bölge insanlarından oluşan kuvvetlerle yapmaktır. Bu konuda Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Biliyorsunuz yarın(bugün) ABD Genel Kurmay Başkanı Türkiye’de olacak ve Genelkurmay Başkanımız ile görüşecek. Askeri açıdan Rakka operasyonunun birlikte yapılıp yapılamayacağı noktasında önemli değerlendirmeleri içerecek. Teknik çalışmalar da yapıldıktan sonra bir karara varılacak ama benim gördüğüm ABD bu noktada kesin kararını vermiş değil. Yani biz bu işi PYD unsurları ile yapacağız noktasında değiller. Önümüzdeki görüşmeler ABD’nin nihai kararını vermesinde etkili olacaktır diye düşünüyoruz.”

OBAMA İLE TRUMP’IN TAVRI FARKLI

ABD Savunma Bakanı Mattis ile yaptığı görüşmeye de değinen Işık, “Dünkü görüşmeden de çıkardığımız sonuç şu: Amerikan yönetiminin FETÖ’ye bakışı kesinlikle Obama yönetiminden daha farklı. Şimdilik tabi ki bu bugünlük tablo. PYD konusunda da Obama yönetimiyle aynı duruşu sergilemediklerini, en azından o konuda da daha esnek olduklarını gözlemledik. Bundan sonra da tabi tavırları biraz daha ortak çalışmanın seyrine göre şekillenecek”diye konuştu.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.39 3.03 3.32 3.33