Suriyelilerin doğum oranı Türkleri geçti

Suriyelilerin doğum oranı Türkleri geçti

15.11.2016 07:36

Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin doğum oranı Türk halkını geride bıraktı. Son bir yılda Türkiye'de 70 bin Suriyeli bebek dünyay geldi.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, Türkiye'ye sığınan Suriyelilerle ilgili Meclis Mülteci Hakları Alt Komisyonu'na bilgi verdi. Buna göre, Suriyelilerin doğum oranı Türk vatandaşlarını geçti.

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre, Türkiye’de kayıtlı Suriyeli sayısının 2 milyon 753 bin olduğunu belirten Torunoğlu’nun aktardığı bilgiler şöyle:

AB, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılar için BM emrine 348 milyon Euro verecek Suriyelilere 2011’den 2016 Eylül sonuna kadar 20 milyonun üzerinde poliklinik hizmeti verildi. 967 bin Suriyeli yatarak tedavi aldı. 824 bin civarında ameliyat gerçekleştirildi. Bu süreçte 177 bin Suriyeli bebek doğdu. Son bir yılda 70 bin Suriyeli doğum yaptı. Sınırdan nakledilen 35 bin civarında Suriyeli yaralıya acil sağlık hizmeti verildi. Suriyelilere verilen bu hizmetlerin faturası yaklaşık 600 milyon TL. Avrupa Birliği fonlarıyla, Suriyelilere sağlık hizmetleri için 300 milyon euroluk proje oluşturuldu, 120 milyon eurosu alındı. Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin önemli bir kısmı çocuk ve kadın. Demografik olarak genç nüfus ağırlıklı.

3 MİLYONU GEÇTİ

Mülteci Hakları Komisyonu Başkanı Atay Uslu da, diğer ülkelerden gelen 300 bin yabancıyla birlikte Türkiye’deki sığınmacı sayısının 3 milyonu geçtiğini bildirdi. Uslu, "Türkiye dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi konumunda. Bugün itibarıyla 25 milyar dolardan daha fazla bir insani yardım yapıldı" dedi. 


Sıradaki Haber
TSK: PKK'lılar birbirlerini vurmaya başladı

TSK: PKK'lılar birbirlerini vurmaya başladı

15.11.2016 07:35

TSK tarafından yapılan açıklamada "Son üç ayda icra edilen operasyonlarda, terör örgütünün girilemez olarak efsaneleştirdiği sembol niteliğindeki üslenme alanları teröristlerden temizlendi" denildi

Türk Silahlı Kuvvetleri, Bölücü Terör Örgütü PKK'ya karşı yürütülen etkin mücadeleye ilişkin gelişmeleri paylaştı. TSK'dan yapılan açıklamaya göre:

"Hakkâri’nin Çukurca ve Yüksekova ilçeleri kırsalında PKK terör örgütüne karşı kararlılıkla icra edilen operasyonlarda (Hava Kuvvetlerince icra edilen hava taarruzları ve Silahlı İHA dahil), güvenlik güçleri 24 Ağustos 2016’dan bugüne kadar toplam 510 teröristi etkisiz hale getirdi. Son üç ayda icra edilen operasyonlarda, terör örgütünün girilemez olarak efsaneleştirdiği sembol niteliğindeki üslenme alanları teröristlerden temizlendi."

Güvenlik güçlerinin özellikle Hakkâri Çukurca ve Yüksekova kırsalında gerçekleştirdiği operasyonların devamlılık ve süreklilik arz eden karakteri, buradaki terörist unsurları nefes alamaz hale getirdi. Telsiz dinlemelerine takılan konuşmalarda teröristlerin moral, disiplin, grup bütünlüğü ve motivasyonlarının ciddi anlamda bozulduğunun gözlendiği belirtildi.

PKK'LI GRUPLAR BİRBİRİNE GİRDİ

Hakkari 3’üncü Tümen Komutanlığına bağlı birlikler, telsiz dinlemelerinde PKK’lı iki terörist grubun birbirleri ile çatışmaya girdiklerini tespit etti. Bu olay, Öcalan'ın yakalanmasından sonra açık şekilde gün yüzüne çıkan örgüt içi ilk çatışmalardan biri oldu. Yıllar önce benzer bir olayın Kandil’de de yaşandığı ve ardından örgütte büyük bir çöküş meydana geldiği biliniyor.

TSK'dan yapılan açıklamda olay şöyle anlatıldı:

"Dün (14 Kasım 2016) Yüksekova Dağlıca İkiyakalar güneyinde Irak kuzeyindeki ŞETÜNÜS bölgesi yakınlarında birbirleriyle çatışan teröristlerin haberleri alınmış ve bilahare bu durum bölgeden alınan kaynaklarla doğrulanmıştır. 

Ayrıca telsiz dinlemelerinden teröristlerin arasında çıkan bu çatışmalarda ölü ve yaralı olduğu bilgisi de alınmıştır. Kaynaklardan alınan bilgide, teröristler arasında belli bir süre önce başlayan tartışmaların bugün silahlı çatışmaya dönüştüğü; bunun örgütün Hakkari Çukurca-Dağlıca arasında verdiği 400’e (Hakkari genelinde 510) yakın zayiattan kaynaklandığı, çatışmadaki tarafların örgüt eskileriyle yenileri arasında patlak verdiği öğrenilmiştir. 

Yeni katılan teröristlerin öncelikle çatışmalara girme konusunda tecrübeli teröristlerce ön saflarda gitmeye zorlandığı, zira tecrübeli olan teröristlerde sayının son dönemde verdikleri kayıplar nedeniyle azaldığından, yeni katılanlara ağırlık verdikleri ve yeni katılanların da buna isyan ettikleri yönündeydi. Bu tartışmalar bir ay önce telsiz konuşmalarına yansımıştı.

Oramar Tepe Üs Bölgesinin batısında bulunan Tarzo Tepenin Güney bölgesinden 40-50 el silah sesleri duyulmuş, silah seslerinden 2-3 dakika sonra; "Civanı ve yanındaki 4'ünü vurduk, diğerleri düşman tarafına kaçtı takipteyiz" şeklinde telsiz dinlemesi alınmıştır. Ülke sınırlarına doğru gelen teröristlere yönelik gerekli tedbirler alınmaktadır. Teslim olmaları halinde Devlet onların yaşam haklarını hukuk çerçevesinde güvence altına alacaktır.

Bu durum örgütün; son dönemde özellikle Dağlıca-Çukurca bölgesinde icra edilen kararlı ve etkin operasyonlar sonucunda çözülme sürecine girdiğini göstermektedir."

 

Bugün En Çok Okunanlar