‘Hâlâ bu CHP yönetiminden medet uman, kaz kafalıdır’

‘Hâlâ bu CHP yönetiminden medet uman, kaz kafalıdır’

12.1.2017 11:15

Sözcü’nün deneyimli yazarı Yılmaz Özdil bugünkü yazısında memleketin ve cumhuriyet rejiminin ağır darbelerle karşı karşıya kaldığı mevcut koşullarda, CHP yönetiminin atıl kalmasını ve gaflet içinde olmasını ağır bir dille eleştirdi

Yılmaz Özdil’in “Kars Kazı” başlıklı yazısı:

Her kaz 2.5 kilo civarında geliyor, kilosu 70 lira, bir bütün kazın fiyatı 180 lira filan tutuyor.

Anaçlar baharda kuluçkaya yatıyor, civcivler yaylaya salınıyor, kendi hallerinde, doğada rastladıkları otlarla serpiliyorlar, ekim ayı gibi besiye alınıyorlar, irileşmeleri için arpayla besleniyorlar.

Kesimleri yılbaşından sonra yapılıyor, havanın iyice soğuması, kar yağması bekleniyor. “Kazın götü buza değince lezzetlenir” deniyor.

Tüyleri yolunuyor, gövde komple tuza yatırılıyor, açık havaya, rüzgar görecek şekilde asılıyor, 45 gün ayazda kurutuluyor.

Kars’ın havasına, toprağına, bitkisine has bir türdür, öbür kazların kalbini kırmak istemem ama, öbürleri planörse, Kars kazı boeing’tir, tadı başka yörelerdeki kazlara benzemez, salamura esnasında eti yumuşar, eti butu ciğeri öbür kümes hayvanları gibi kokmaz, yağı ağır gelmez.

Öyle her canın çektiğinde bulamazsın, senede anca 200 bin Kars kazı yetiştiriliyor, Kars yöresinin kapasitesi talebe yetmiyor, başka bölgelerde yetiştirilen kazları internet satışıyla Kars kazı diye kakalayanlar var, kaz gibi yolunmamak için dikkatli olmanız lazım, Anadolu’dan vazgeçtik, Çin’den getirip orijinal Kars diye satan var.

Protein kaynağıdır ama, kolestrolü kırmızı ete yakındır, nasıl olsa beyaz et diye fazla yumulmamak gerekir.

Tandırı, güveci, beğendisi, tiridi, kavurması yapılır, suyuna da şahane bulgur yapılır, ben size fırında patatesli tarifini vereyim…

Fırını 160 derecede ısıtın, bıçağın sivri ucuyla kazın derisini ara ara delin, böylece kızarırken yağının dışarı süzülmesini sağlayın, hassas davranın, sadece deriyi delin, kazın gövdesini delmeyin, üstten tuz ve karabiber serpin, derin bir fırın kabına yerleştirip bir saat pişirin. Bu arada, patatesleri kaynar suda beş dakika tutup, kenara ayırın, senkronize lezzet kıvamı için, patateslerin Kars patatesi olmasına özen gösterin. Bir saat sonra, kazı fırından çıkarın, fırın kabında biriken yağı süzün, başka kullanımlar için ayırın, patatesleri fırın kabının zeminine kalınca dilimler halinde döşeyin, kazı bu defa ters çevirin, patateslerin üstüne yatırın, bir saat daha pişirin. Bu bir saatin sonunda, fırını 135 dereceye kısın, 40 dakika da böyle pişirin, nar gibi kızaracaktır. E afiyet olsun, servis yapın.

*

Nedir bu derseniz?

*

Reklamdan sonra devam ediyor

Benim anladığım kadarıyla, Türkiye’de rejimi değiştirecek olan yeni anayasanın en önemli maddesi… Kars kazı.

*

Çünkü…

TBMM’de resmen anayasal suç işlenirken, egemenlik halktan alınıp saraya devredilirken, başbakan Binali bey muhalefet kulisine nezaket (!) ziyaretine geldi, CHP’liler gelinlik kız gibi koştura koştura çay kahve ikram etti.

Sanki saray uğruna “bir Ali değil Binali feda olsun” diyen o başbakan değilmiş gibi… Sanki 94 yıllık cumhuriyet rejimini inkar ederek “iki kaptan gemiyi batırır” diyen o başbakan değilmiş gibi… CHP’liler sırıta sırıta sohbet etti, neşeli anlar yaşandı.

Laf döndü dolaştı, Kars kazına geldi.

Binali bey Kars kazını ne kadar çok sevdiğini anlattı, Kemal bey tasdik etti, sıkış tepiş koltuklara adeta kucak kucağa oturan parti kurmayları neredeyse alkışlayacaktı. Neticede, müsait bi zamanda buluşup, hep birlikte Kars kazı yeme konusunda uzlaştılar.

*

Atatürkçüler saatlerce gözünü bile kırpmadan, meclisten canlı yayın yapan Halk TV’yi seyrediyor, kahrından hasta oluyor…

“Mecliste kuvayi milliye direnişi yapacağız” diyen CHP’liler ise, kendilerini kazın yanında patates garnitürü olarak kullanan, “mecliste hiç sorun yok” fotoğrafını vermek için oraya bilinçli şekilde gelen kurnaz başbakanla oturmuş, Kars kazı muhabbeti yapıyor.

*

Kars kazını tenzih ederek söylüyorum…

Hâlâ bu chp yönetiminden medet uman, kaz kafalıdır.


Sıradaki Haber
‘Rusya’nın elinde Trump’la ilgili çok hassas bilgiler var’

‘Rusya’nın elinde Trump’la ilgili çok hassas bilgiler var’

12.1.2017 11:13

Cumhuriyetçi Senatör McCain: Rusya'nın elindeki Trump'la ilgili 'hassas bilgileri' FBI'ya verdim

ABD'de Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain, Rusya'nın ABD başkanlığına seçilen Donald Trump'la ilgili "hassas bilgilere" sahip olduğunu gösteren bir dosyayı geçen yılın sonunda Federal Soruşturma Bürosuna (FBI) kendisinin verdiğini açıkladı.

Beyaz Saray'daki başkanlık koltuğuna 20 Ocak'ta oturmaya hazırlanan Trump'ın özel hayatı hakkında bazı hassas bilgilere Rusya'nın sahip olduğu yönündeki tartışmalar Amerikan kamuoyunun gündeminden düşmüyor.

Cumhuriyetçi Partinin önemli isimlerinden McCain, yazılı açıklama yaparak geçen yılın sonunda Moskova'nın Trump'ın özel hayatıyla ilgili bilgilere sahip olduğunu gösteren bir dosyayı FBI'ya verdiğini belirtti.

McCain, dosyanın içindeki bilgilerin doğruluğunu teyit etme imkanı bulunmadığı için dosyayı FBI'ya iletmenin en doğru şey olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Amerikan medyasında önceki gün yer alan haberlerde, Amerikan istihbarat birimlerinin, ABD Başkanı Barack Obama ve Trump'a, "Rusya'nın, Trump'ın özel hayatıyla ilgili hassas bilgilere sahip olduğu iddialarını" içeren bir rapor sunduğu bildirilmişti.

Raporun, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), FBI ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yetkililerinin Trump'a 6 Ocak'ta verdiği brifingde gündeme geldiği kaydedilmişti.

Raporda, Rus istihbarat birimlerinin Rusya'nın hem Cumhuriyetçilerin adayı Trump hem de Demokratların adayı Hillary Clinton hakkında bilgi topladığı ama sadece Clinton'ın seçim kampanyasını olumsuz etkileyecek bilgileri sızdırdığı yer almıştı.

Trump ise raporda kendisi hakkında yer alan bilgilerin asılsız olduğunu savunarak "Sahte haberler. Tamamıyla siyasi bir cadı avı." değerlendirmesini yapmıştı. Hakan Çopur/Washington

Bugün En Çok Okunanlar