Darbe üssünde 'stratejik ortaklık' buluşması

Darbe üssünde 'stratejik ortaklık' buluşması

17.2.2017 12:53 17.2.2017 12:32

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'la görüşmek üzere İncirlik'e geldi

Edinilen bilgiye göre, Dunford'u taşıyan uçak bu sabah 10.45'te Adana'daki İncirlik Üssü'ne indi.

İki genelkurmay başkanının; hükümet yetkililerinin ve hükümete yakın basın yayın organlarının 15 Temmuz darbe girişimi sonrası sıklıkla "darbenin planlanma merkezi" olarak dile getirdikleri İncirlik Üssü'nde buluşması dikkatleri çekti.

15 Temmuz gecesi TV ekranlarına çıkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "darbenin arkasında ABD var" demişti. Keza Soylu gibi birçok kabine üyesi ve AKP'li vekil de 15 Temmuz Fetullahçı darbesinin ardındaki gücün ABD olduğunu belirmişti.

Kamuoyunda, AKP'nin gayrı resmi yayın organı olarak da bilinen Yeni Şafak gazetesi günlerce "darbe İncirlik'ten yönetildi" yayınları yaptı. Hatta, Yeni Şafak bu dönemde darbeyi tezgahladığını iddia ettiği isimleri ifşa etmekten de çekinmedi. Yeni Şafak'ın iddiasına göre; NATO Uluslararası Güvenlik Destek Gücü(ISAF) Komutanı General John F. Campbell'ın bulunduğu ve darbeye destek amacıyla Nijerya'da bulunan UBA Bank şubesinden CIA aracılığı ile ciddi para akışı sağlandığı bilgisini verdi.

Bunun yanı sıra, ABD'nin Fetullah Gülen'in iadesi ve PKK/PYD'ye destek konusunda Türkiye aleyhine açık tutum takınmasına karşın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Halkımız da o zaman diyor ki İncirlik Üssü’nde bunları niye tutuyorsunuz?’ tepkisini vermişti.


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.29 4.41 4.98 4.71