'Vatandaşın şikayetini bekliyoruz'

'Vatandaşın şikayetini bekliyoruz'

17.2.2017 10:25

İdarenin işleyişini denetlemekle görevli Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) harekete geçmek için vatandaşın şikayetini bekliyor.

Mustafa K. Erol

İdarenin işleyişini denetlemekle görevli Kamu Denetçiliği Kurumu (Ombudsmanlık) harekete geçmek için vatandaşın şikayetini bekliyor. Taksim’deki The Marmara Otel’de gazete ve televizyonların genel yayın yönetmenleriyle bir araya gelen Başdenetçi Şeref Malkoç, “Hukukun dışına kim çıkıyorsa gerekli önlemler alınmalı. Bizim kurumun daha iyi çalışması vatandaşlarımızın şikayetine bağlı” diye konuştu.

EKSİKLİKLER VAR

Kurumun yapısı ve işleyişiyle ilgili bilgi veren Şeref Malkoç şunları aktardı: Bürokratik oligarşiyi engellemeye çalışıyoruz. Şikayet dilekçesi verildikten sonra incelemeyi ve araştırmayı bitirip 6 ay içerisinde karar verme mecburiyetimiz var. Kolay ulaşılabilir bir kurumuz. Başvuruyu işleme almak için idari başvuru yollarının tüketilmesine bakıyoruz. Hak arama kültürünün yaygınlaştırılmasını istiyoruz. İnşallah hakkaniyeti daha fazla, şikayeti daha az bir idare oluruz.

PARA ALMIYORUZ

Reklamdan sonra devam ediyor

“Kamu denetciligi yeteri kadar tanınmıyor. Bunu en iyi sizler biliyorsunuz. Bu toplumun dertlerini sevinçlerini sıkıntılarını yansıtan sizlersiniz. Yeni kurum olması nedeniyle ziyarete gelenler soruyor ‘siz ne iş yapıyorsunuz.’ Ben inanıyorum sizlerin desteği ile bu kurumun topluma anlatabilirsek vatandaşın işi daha kolay çözülecek. Kurumumuzun en önemli özelliklerinden bir tanesi de şu; vatandaşlar idareyle olan problemleri konusunda bize müraacat ettiklerinde para almıyoruz.”

FETÖ’den 438 kişinin kendilerine müracaat ettiğini belirten Malkoç, ihraçların KHK’lerle yapıldığı için kendi alanlarına girmediğini ifade etti.

CUMHURBAŞKANI KAPSAM DIŞI

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun üyeleri meclis tarafından dört yıllığına seçiliyor. Kurumun görevi şöyle tanımlanıyor: İdarenin işleyişi ile ilgili şikayet üzerine, idarenin her türlü eylem ve işlemleri ile tutum ve davranışlarını; insan haklarına dayalı adalet anlayışı içinde, hukuka ve hakkaniyete uygunluk yönlerinden incelemek, araştırmak ve idareye öneriye bulunmak. Kurumda 60 uzman denetçi, 45 uzman yardımcısı 30 geçici personel olmak üzere toplamda 158 çalışan var. Kamu Denetçiliği Kurumu’nun görev alanı dışında Cumhurbaşkanını yaptığı işlemler ile resen imzaladığı kararlar, yasama yetkisinin kullanılmasına ilişkin işlemler, yargı yetkisinin kullanılmasına ilişkin kararlar ve TSK’nın sırf askeri nitelikteli faaliyetleri yer alıyor.  


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.39 4.35 4.95 4.70