Egzamayı bir gecede yok ediyor! Yarım litre suya bir avuç eklemeniz yeterli…

 Kaşımaktan kendinizi alamadığınız, geçip gitmeyen bir egzamanız mı var? Sakın üzülmeyin! "Ne yaparsam yapayım, geçmiyor!" dediğiniz egzamanızı hızlıca geçirmeye geldik! İşte egzamaya iyi gelen kür tarifleri...

Egzama, vücudun hemen her bölümünde oluşabilen bir tür deri hastalığı. Kızarıklık ve deride kuruluk olarak kendini gösteren bu hastalık, kaşıntı sonucu oluşan kabarcıklarla cilt dokusunda kötü bir görünüme sebep olabiliyor. Ancak egzamanın yol açtığı sonuçlardan ve hastalığın diğer etkilerinden kurtulmak mümkün! Peki, nasıl mı? İşte mucizevi kür tarifleri...

Egzamanın ilacı dut kurusu

Beyaz dutun içeriğinde iltihap önleyici maddeler bulunur. Özellikle el ve ayak bölgelerinde görülen egzamanın tedavi edilmesi için dut kurusu kürü uygulayabilirsiniz. Kür için gerekli malzemeler:

  • 500 ml klorsuz su
  • Bir avuç dut kurusu

Malzemeleri tencerenin içine alarak kısık ateşte 6 dakika boyunca kaynatın. Önerilen sürenin sonunda ocağı kapatın ve karışım el yakmayan sıcaklığa geldiğinde egzama olan el veya ayağınızı karışımın içine sokabilirsiniz. Egzamalı bölge, 10-15 dakika karışımın içinde kaldıktan sonra 1 saat boyunca o bölgeyi yıkamayınız. On gün boyunca bu işleme devam edebilirsiniz.

İltihap sökücü papatya suyu

Papatya, iltihap sökücü ve iyileştirici bir içeriğe sahip. Egzama hastaları belirli aralıklarla papatya suyundan faydalanabilir. Aktardan aldığınız veya kendi kuruttuğunuz papatyaları kaynar suda 10-15 dakika bekletin. Su soğuduktan sonra papatya suyunu bez yardımıyla egzamanın olduğu bölgeye uygulayabilirsiniz. Egzamalı bölgenin iyileşmesi için bu uygulamanın düzenli aralıklarla ve sonuç alana kadar yapılması gerekir. Egzamanın cilde verdiği hasarı gidermek için papatya suyunu günde bir kez uygulamaya devam ettiğinizde iyileşmeyi görebilirsiniz.

Sarı kantaron yağıyla cilt dostu kür tarifi

Flavonoid, antioksidan ve antienflamatuar özellikli bitkiler cildi onarmaya yardımcı olabilir. Sarı kantaron da yapısında bulunan maddeler sebebiyle cildin tedavi süresini hızlandırır. Aşağıdaki malzemeleri karıştırarak hazırlayacağınız kremi günde en iki kez egzama olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

  • 50 gram manda tereyağı
  • 10 gram sarı kantaron yağı
  • 100 gram vazelin
  • 15 gram aynısefa yağı
  • 10 gram çörek otu yağı
  • 1 tatlı kaşığı ardıç katranı

Tüm malzemelerin bir kabın içine alarak tahta kaşık yardımıyla güzelce karıştırın. Kreminiz hazır! Kremi egzama olan bölgeye her uyguladığınızda yarım saat bekletin. Düzenli aralıklarla kullandığınız zaman deri yüzeyindeki kızarıklık, iltihap ve kuruluğu yavaş yavaş yok edebilirsiniz.

BONUS: Eğer kulak egzamasıyla karşı karşıya iseniz sarı kantaron bitkisini kaynar suda renk verinceye kadar bekletip soğuduktan sonra pamuk yardımıyla egzama olan bölgeye sürebilirsiniz.

Sonraki Haber