‘Vergi indiriminden memur da faydalansın’

‘Vergi indiriminden memur da faydalansın’

17.2.2017 11:40

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, vergisini düzenli ödeyen esnafa vergi indirimi getirecek olan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda memurlar ve sabit gelirlilerin unutulduğuna dikkat çekti.

Aydınlık / Ankara

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan, vergisini düzenli ödeyen esnafa vergi indirimi getirecek olan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda memurlar ve sabit gelirlilerin unutulduğuna dikkat çekti. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Koncuk, şunları söyledi: “Gelir dağılımında adaletin sağlanması için adil bir gelir vergisi sistemi oluşturulmak zorundadır. Bu zamana kadar vergisini ödemeyenlere hep af çıkartılırken adeta vergisini düzenli ödeyenler cezalandırılmaktaydı. Getirilmek istenilen bu uygulama, adaletin sağlanması ve düzenli vergi ödemenin teşvik edilmesi bakımından olumludur. Ancak, ülkemizde vergisini kuruşu kuruşuna ve zamanında ödeyen tek kesim işçiler, kamu çalışanları ile dar ve sabit gelirlilerdir. Bu bakımdan bu teşvikten kamu görevlileri de faydalandırılmalıdır.”

ÖNERİ KOMİSYONDA

Türkiye Kamu-Sen, kamu görevlileri üzerindeki vergi yükünü azaltmak hedefiyle hazırladığı kanun önerisini TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine sundu. Öneride 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun gelir vergisinden istisna edilen ücretlerle ilgili 23. maddesine şu fıkranın eklenmesini istedi: “Kamu adına mal ve hizmet üreten bütün kurum ve kuruluşlar ile belediyeler, il özel idareleri ve Kamu İktisadi Teşekküllerinde işçi statüsü dışında çalıştırılan tüm kamu görevlilerine yapılan ödemeler toplamının, memur maaşlarına uygulanan taban aylığı katsayısının 1000 gösterge rakamı ile çarpımı sonucu bulunacak miktar kadarı.”


Aydınlık'ı desteklemek için Facebook ve Twitter'da takip edin!
Köşe Yazıları Tüm Yazarlar
Tüm Haberler
0.38 3.97 4.52 4.58