12 Haziran 2021 Dama Çözümleri:Dr.Bülent Ayberk ile sohbet-1

Bu hafta itibari ile Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi sevgili dostum Mimar Dr. Bülent Ayberk ile dama konulu sohbetimizi sizlere aktarmaya çalışacağım.

12 Haziran 2021 Dama Çözümleri:Dr.Bülent Ayberk ile sohbet-1
A+ A-

Ahmet Murat Çelik

Başarılı bir akademisyen gözü ile damanın nasıl göründüğünü, gelişimi ve tanınırlığının artırılabilmesi için yapılması gerekenleri, dama sevgisinin nasıl başladığını velhasıl damaya ve kendisine dair ne varsa konuşacağız. Bu keyifli sohbeti merakla beklediğinizin farkındayım. Doğrusunu isterseniz benim heyecanım da en az sizler kadar. Zira böylesi kıymetli bir dostun camiamıza kazandırılmasında kişisel katkım olması bana onur veriyor.

Öncelikle merhaba çevirim içi dahi olsa sizi bunca zaman sonra görmüş olmak çok güzel. Evet benim için de öyle. Hem pandemi hemde benim Üniversite ve şehir değiştirmem (Kocaeli Üniversitesi'nden Trakya Üniversitesi'ne) sizinde bu süreçte yoğun olmanız böyle bir süreci beraberinde getirdi. Ben Edirne'ye geldikten sonra zaman açısından nispeten daha rahat durumdayım siz de uygun olunca daha sık görüşelim.

Tabii ki çok isterim. Bülent bey biliyorsunuz Türk Daması topluluğunun size karşı çok büyük bir sevgisi var. Dama oynan bütün şehirlerde Bülent Hoca denilince akan sular durur. Onlara Bülent Hoca'yı biraz daha yakından tanıtarak başlayalım mı?

Tabi, ben İstanbul Koşuyolu doğumluyum. Sonrasında ailem Kocaeli İzmit'e yerleşmiş çok uzun yıllar ailem orada yaşadı. İstanbula geri gelişim Üniversite eğitimim sayesinde oldu. Önce Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi resim bölümünde bir yıl okudum. Sonrasında Marmara Üniversitesi İç Mimarlık bölümünü kazanarak istanbulda eğitim hayatım devam etti. Mezuniyet ile birlikte akademik kariyerime de Kocaeli Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak başladım yüksek lisansımı orada tamamladıktan sonra doktora programımı tamamlamak üzere yolum birkez daha Mimar Sinan Üniversitesi'ne düştü. Beş yıl orada kalıp doktora

programımı tamamladım ve yeniden Kocaeli Üniversitesi'ne döndüm uzunyıllar çalıştıktan sonra Öğretim Üyesi olarak Trakya Üniversitesi'ne geldim ve halihazırda buradayım.

Merakım şu, dama sizin hayatınıza nasıl girdi.

Aslında benim dama hakkında yakın zamana kadar çok fazla bir şey bilmezdim. Dama denince kafamda oluşan görüntü tatillerde çocukların tavlanın arkasında oynadıkları oyun gelirdi. Biz ailemle Bodrum Gündoğan köyüne tatile giderdik. Orada çok sevdiğim bir köy kahvesi vardı. Köy kahvesinde Muhtar ile sohbet ederken bana bir masadan bahsetti ben de merak ederim böyle şeyleri. Girdik içeri üzerine kağıt oynamak için koydukları örtüyü kaldırınca şahane bir masa çıktı ortaya. Taşları üzerine dizip fotoğrafladık ama hâla dama masası olduğunun farkında değilim. Dama taşlarını piyon zannederek cumhuriyetin başlangıç döneminde aydınlanmanın en ücra köşeye kadar ulaştırılması ile ilgili fikirler oluştu aklımda. Yazdığım makalenin konusu da bu oldu. Yalnız evde makaleme başlamak için çektiğim fotoğraflara bakınca bütün taşların aynı olduğunu masanın satranç masası olmadığını fark ettim ve altından çok daha ilginç olan dama öyküsü çıktı. Damanın kurumsal yapısı hakkındaki ilk emareyi o kendisine has masa ile anlamış oldum.

- Peki sonrasında sizi camianın içine bu denli sokan süreç nasıl gelişti?

- "Yaşamımda hiç, hatırı sayılır yaşta olmasına karşın dama oynayan bir insan görmemiştim. Sonra internetten araştırınca İzmir'de ve İstanbul'da yaşça benden büyük insanların büyük bir tutku ile dama oynadığını gördüm, ve böyle eşsiz bir gelenekten haberim oldu. Bu da beni size getirdi. İyiki de öyle olmuş. O gün sizden dama hakkında çok verimli bilgiler aldım. Dama kahvelerinin geçmişten günümüze gelişimini, doğrusal yapısını damanın felsefesinden tarihine sayısız bilgiler aldım sizden. Ayrıca sizden Mustafakemalpaşa ve oradaki muhteşem festivali de öğrenmiş oldum. Israrla bana "Mutlaka Mustafakemalpaşa'ya gelmelisiniz" diyordunuz. Buna güvenerek bende turnuva zamanı topladım bavullarımı doğru Mustafakemalpaşa.

Haftaya devam daha ilginç konularla devam edeceğiz.


Yazımı sonlandırmadan şunu belirtmek istiyorum. Bu köşede sadece dama olacak dama dışında herhangi bir konuda görüş bildirmek istemiyorum. Aksi için herkesten hassasiyet bekliyorum. Ya sadece dama yazalım yada hiç bir şey.

Bu hafta sorular GM Chadi KLEIT'TEN.

Hepinize mutlu hafta sonları dilerim

12 Haziran 2021 Dama Çözümleri:Dr.Bülent Ayberk ile sohbet-1 - Resim: 1


12 Haziran 2021 Dama Çözümleri:Dr.Bülent Ayberk ile sohbet-1 - Resim: 2

12 Haziran 2021 Dama Çözümleri:Dr.Bülent Ayberk ile sohbet-1 - Resim: 3


Etiketler Dama spor zekâ