12 şehidin verildiği Atak pususu deşifre oldu, ABD'den YPG'ye anlık istihbarat

Atak helikopterin düşürülmesi ve 12 askerimizin şehit edildiği olayın ardında ABD'nin PYD'ye sağladığı anlık istihbarat olduğu ortaya çıktı

12 şehidin verildiği Atak pususu deşifre oldu, ABD'den YPG'ye anlık istihbarat
A+ A-

Afrin'de sürdürülen Zeytin Dalı Harekatı'nda 5 gün önceki çatışmada 12 askerin şehit edilmesinin ardından, Türk askerlerinin hareketliliğinin YPG'ye nasıl bildirildiği tartışmaları başlarken ABD'nin destek verdiği YPG'ye anlık istihbarat ulaştırdığı iddia edildi. Bu istihbarata kaynaklık eden yerler de Türkiye'nin raporlarına yansıdı.

12 ŞEHİTLE İLGİLİ KORKUNÇ İSTİHBARAT

Zeytin Dalı harekâtında 5 gün önce, Afrin’deki Raco ve Cinderes bölgelerindeki yoğun çatışmalarda, takviyeye giden ATAK helikopterlerinden birinin düşmesi ve çıkan çatışmada 12 askerin şehit edilmesinin ardından, Türk askerlerinin hareketliliğinin terör örgütü YPG’ye nasıl bildirildiğiyle ilgili tartışmalar yoğunlaştı. ABD’nin silah ve eğitim desteği verdiği YPG’ye anlık istihbarat ulaştırdığı iddiaları üst düzeyde dile getirilirken, buna kaynaklık eden yerler de istihbarat raporlarına yansıdı.

TARIM PİSTİNİ İSTİHBARAT MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRMÜŞ

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre İstihbarat raporlarında, terör örgütü YPG’nin en güçlü olduğu Kobani bölgesinde bulunan Haseke’nin kuzeydoğusundaki Rumeylan’da tarımsal ilaçlama pisti, YPG’ye silah desteği amacıyla askeri uçakların da inebileceği havaalanına dönüştürüldüğü yer aldı. Bu mini üssün, daha sonra istihbarat merkezine dönüştürüldüğü iddia edildi. Rapora göre, havaalanındaki 7 katlı bina, ABD tarafından takip ve izleme merkezine dönüştürüldü, uydu takip sistemleri kuruldu. Mobil ve taşınabilir nitelikteki bu cihazların zaman zaman bölge dışına da çıkarıldığı öne sürüldü. Bölgedeki tüm hareketliliğin bu merkezden izlendiği ve Türkiye’nin operasyon gerçekleştirdiği bölgeye 200 kilometrelik mesafedeki bu üsten, anlık istihbarat paylaşımı yapıldığı iddia edildi.

ABD UYDU TAKİP SİSTEMİ KURULDU

İstihbarat raporunda, “YPG’ye silah yardımları için kullanılan, bu havaalanında bulunan 7 katlı bir binada ABD uydu takip sistemleri kurdu. Mobil ve taşınabilir nitelikteki bu sistemle, her türlü hareket takip ediliyor” denildi. Raporda, YPG’ye anlık istihbarat desteği verilen merkezlerden birinin de burası olduğu dile getirildi.

TÜRKİYE BELGELERİYLE AÇIKLADI

Türkiye’nin bu merkezleri izlemeye aldığı, istihbarat akışının önlenmesi için sinyal bozucu sistemler kullandığı belirtilirken, yanıltıcı keşif uçuşlarının yapıldığı ifade edildi. Sınıra yakın bölgelerde mobil olarak kullanılan cihazların varlığının tespit edildiği de raporlarda yer aldı. Terör örgütüne yapılan desteğin kaynağının ABD olduğuna dair bilgilerin uluslararası platformlarda da paylaşıldığı ifade edildi.

Etiketler zeytin dalı operasyonu abd ypg pyd işbirliği Zeytin Dalı Harekatı