2024 Türkiye-Macaristan kültür yılı ilan edildi

Macaristan ile Dostluk Anlaşması'nın 1924 yılında yürürlüğe girmesinin 100. yıl dönümü olması vesilesiyle 2024 yılı 'Yüzyıllık Dostluk ve İşbirliği' ana temasıyla Türkiye-Macaristan Kültür Yılı olarak kutlanacak.

2024 Türkiye-Macaristan kültür yılı ilan edildi
Soldan sağa: Viktor Matis, Mehmet Nuri Ersoy, Serdar Çam.
Yusuf Tunçer
Yusuf Tunçer Muhabir

 Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis ile birlikte düzenledikleri toplantıda “2024 Türkiye-Macaristan Karşılıklı Kültür Yılı”nın tanıtımını yaptı.

Bakanlıkta düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Bakan Ersoy, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Siyarto ile 11 Kasım 2021 tarihinde Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi Toplantısında imzalamış oldukları niyet bildirgesi ile 2024 yılının “Türk-Macar Kültür Yılı: Yüzyıllık Dostluk ve İş Birliği” temasıyla karşılıklı kültür yılı olarak kutlanmasına karar verdiklerini belirtti.

AÇILIŞ BUDAPEŞTE’DE

Kültür Yılı’nın Açılış Programının, Türkiye ile Macaristan arasında 18 Aralık 1923 tarihinde imzalanan Türk-Macar Dostluk Anlaşmasının 100. Yıl dönümü olması sebebiyle 18 Aralık 2023 tarihinde Budapeşte’de MÜPA Macaristan Sanatlar Sarayı’nda, iki ülkenin ortaklaşa gerçekleştireceği görkemli bir program ile yapılacağı bilgisini veren Bakan Ersoy, kutlamalar kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili şu bilgileri paylaştı;

“Açılış programında; Macaristan Ulusal Flarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası şefi Cemi’i Can Deliorman yönetiminde, Türk ve Macar kültürünün en beğenilen eserlerini, danslar, geleneksel enstrümanlar ve solistler eşliğinde büyük bir sahne gösterisi halinde sunacaktır. Konserde aynı zamanda, Türk ve Macar melodilerinden ortak oluşturulmuş 2 yeni eserin dünya prömiyeri gerçekleştirilecektir. 2024 yılı Aralık ayında gerçekleştirilecek kültür yılının kapanış programı etkinliğine ise ülkemiz ev sahipliği yapacaktır.”

800 KÜLTÜR SANAT İNSANIMIZ TANITACAK

“Macaristan’ın 8 şehrinde, 30’dan fazla mekanda, 800’ü aşkın kültür sanat insanımızın, kültür ve sanat değerlerimizi prestijli etkinliklerle, en etkili ve en çarpıcı şekilde tanıtmasını amaçlıyoruz.” Bakan Ersoy, bu kapsamda yıl boyunca; geniş repertuvarlı konser ve sahne performanslarından operaya, sergilerden iki ülkenin dil, tarih, kültürel miras ve edebiyat alanlarındaki ilişkilerini ele alan bilimsel yayın ve makalelerin paylaşıldığı çalıştay, sempozyum, panel ve Türkoloji çalışmalarına kadar birçok etkinlik planladıklarını duyurdu. Tanıtım toplantısında konuşan Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis de, yapılması planlanan kültür yılı ile ilgili çok ayrıntılı bilgiler paylaştı. Amaçlarının 100. yılda 100 etkinlik gerçekleştirmek olduğunu ifade eden Matis, Macaristan’ın Türkiye’de tanıtılması için 2 buçuk milyon Euro kaynak ayırdığını da söyledi.

Konular Macaristan