208 Proje ayağımıza geldi

Görev Holding, Rusya Merkez Yatırım Konseyi yöneticilerini Ankara’dan sonra İzmir’le buluşturdu. Ege bölgesinde iş dünyasının önde gelen 50 temsilcisi, komşunun sunduğu fırsatları değerlendirdi. Sunumları sorular, soruları ikili görüşmeler ve anlaşmalar izledi.

208 Proje ayağımıza geldi

Görev Holding tarafından düzenlenen Rusya Yatırım Günleri toplantılarının ikincisi İzmir’de yapıldı. Merkez Rusya Yatırım Konseyi üst düzey yönetici ve temsilcileri, İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki sanayi ve ticaret dünyasıyla buluştu. Toplantının ilki 21-22 Ekim günlerinde Ankara’da gerçekleştirilmişti. İzmir’deki toplantının açılış konuşmasını da Görev Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tugay Şen yaptı ve “İki ülke arasındaki stratejik düzeye çıkan dostluğu, ekonomi alanında da daha ileriye taşımayı amaçlıyoruz. Artık yeni bir dünya kuruluyor. Artık herkes yerini alıyor, stratejisini ona göre belirliyor” dedi. Şen’den sonra kürsüye, toplantıyı yönetmek üzere, Moskova Üniversitesi Misafir Profesörü Mehmet Perinçek geldi ve konuşmasında Türk-Rus ilişkileri tarihindeki kader birliğine dikkat çekti: “Çarlık, Sovyetler, Osmanlı dönemi ve bugün... Ne zaman rekabet etseler ya da savaş etseler kazananı çıkmıyor, hep üçüncü taraf kazanıyor. Ne zaman yakınlaşsalar bu dostluk, iki ülkeye de huzur, barış ve refah getiriyor. Bu bir tunç kanunu.”

RUSYA’NIN EN ÖNEMLİ BÖLGESİ
Rus heyetinden ilk konuşmacı, Rusya Federasyon Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından atanan bir isim olan Merkez Rusya Yatırım Konseyi Başkanı Niyazmetov Artur Kamilovich oldu. Niyazmetov, Merkez Rusya hakkında bilgi verdi ve bu toplantılara yaklaşımlarını, beklentilerini özetledi. Niyazmetov, “Moskova bu bölgedeki en önemli ildir. Ülke ekonomisinin 3’te 2’sini temsil ediyor bu bölge. Yatırımların yüzde 70’i buraya yönelmiştir, yabancı yatırımların yarıdan fazlası buradadır” diye konuştu. Daha sonra konuşan Merkez Rusya Yatırım Konseyi danışmanı ve Key Partner Genel Müdürü Kachaev Sergey Valerievich, “Hangi alana yatırım yapmamız doğru olur? 12 sektörlük bir portföy hazırladık ve yatırıma hazır 208 projemiz var. Bunlar için buradayız. 12 milyarlık bu projelerin yıllık kâr marjı yüzde 10-15’te seyrediyor” bilgisini verdi.

İŞ DÜNYASINDAN SORULAR
Açılış konuşmalarından sonra Rusya heyetindeki oblast (eyalet) temsilcileri projelerini anlattı ve iş insanlarından gelen soruları yanıtladılar. Egeli sanayi ve ticaret temsilcilerinden gelen soru ve yanıtlar arasında şunlar dikkat çekti:
Soru: Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında özel indirimler uygulanıyor mu?
Yanıt: Evet uygulanıyor, yatırım yapacağınız bölgeye göre fiyatlar değişkenlik gösteriyor. Ayrıca işçi ücretler de bölgelere göre değişiyor.
Soru: Son olarak Soçi’deki toplantıda, iki ülke arasındaki 100 milyar dolar tutarındaki ticaret hacmini Ruble ve TL üzerinden yapmak fikri öne çıktı. Bu, bizim yapacağımız yatırımları nasıl etkileyecek?
Yanıt: Bu henüz çok yeni bir konu, ama bizler bunu araştırıp aydınlatacağız.
Soru: İlgili yatırımda makine ve teçhizatı Rus üretimi olarak kullanıldığında bir avantaj var mı?
Yanıt: Evet var, bu konuda çeşitli teşvikler mevcut.

GÖREV HOLDİNG YK BAŞKANI TUGAY ŞEN: FIRSATLARI ANLATMALARI İÇİN DAVET ETTİK

“Biz bu toplantıları düzenlerken,Türkiye ile Rusya’nın her alanda gelişmekte olan ilişkilerini, dostluğunu, ekonomik alanda da daha ileri bir düzeye taşımak. Türk sanayicisinin çok yakından yaşadığı üzere artık yeni bir dünya kuruluyor ve bu yeni dünyada herkes yerini alıyor. Son birkaç günde yaşadığımız örnekler de göstermektedir ki, Türkiye, bu oluşan yeni dünyada en önemli aktörlerden, kilit ülkelerden biri olarak yer almakta. Tabi, aynı etkiye, aynı öneme sahip Rusya Federasyonu ile de Türkiye’nin ilişkilerinin gelişmesinin tarihi bir öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu amaçla, Merkez Rusya Yatırım Konseyi’ni, kendi projelerini, Türk sanayicisini Rusya’da bekleyen olanakları, fırsatları anlatmaları için Türkiye’ye davet ettik. Sağolsun, onlar da bu davetimizi kabul ederek geldiler. Kendileri, 12 ayrı sektörde projelerini tanıtacaklar.
Türk sanayicisinin en önemli çıkış yolu olarak üretimi gördüklerini biliyoruz. Türkiye’nin üretmekten başka bir kurtuluşun olmadığının farkındayız. Üretim hamlesi bakımından bu toplantıların Türkiye ile Rusya arasında nasıl bir işbirliği yapılabilir, bu konuda bize yeni imkanlar açması bakımından hayırlı ve başarılı olmasını umuyoruz. Bu temasların bu mekanda kalmayıp, Rusya’daki partnerimiz Merkez Rusya Yatırım Konseyi’nin Keypartner şirketiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

'REKABET SAVEŞ VE YOKSULLUK İŞBİRLİĞİ BARIŞ HUZUR REFAH GETİRİR'

Toplantıyı yöneten Moskova Üniversitesi Misafir Profesörü Mehmet Perinçek, açış konuşmasında şu bilgileri verdi: “Türk Rus ilişkileri tarihine baktığımızda bir tunç kanunu işliyor: Çarlık, Sovyet, Osmanlı dönemi ve hatta bugün ne zaman rekabet etseler ya da savaş etseler kazananı çıkmıyor, her zaman üçüncü taraflara yarıyor. Tam tersi de geçerli. Ne zaman iki ülke yakınlaşsa, kendi milli hedeflerini çok daha rahat bir şekilde gerçekleştiriyor. Kendi ülkeleriyle sınırlı kalmıyor, bölgeye refah, huzur, barış geliyor. Son günlerde Soçi’de bunun örneğini yaşadık. Bölgede huzur ve barışın kalıcı olması için, ekonomik ayağını da ele almak gerekiyor. Ekonomik işbirliği ve kalkınmaya katkı için Ankara ve İzmir’de bu toplantılarla birer adım attık atmaya da devam edeceğiz. Rusya’dan çok önemli konuklarımız var, Rusya Merkez Bölge Yatırım Konseyi eş başkanları aramızda. 2019 Mart ayında Vladimir Putin bir kararname yayınlıyor ve bütün valiliklere şu misyonu yüklüyor: Artık başarı kıstaslarınızdan biri de dışarıdan getireceğiniz yatırımdır, diyor. Bu kararnameden iki ay sonrasında da Rusya Federasyonu Merkez Rusya Yatırım Konseyi kuruluyor. Başına da, doğrudan Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Sayın Niyazmetov atanıyor. Hem Merkez Rusya Yatırım konseyi başkanı, hem de Putin’in Merkez Federal Bölgedeki tam yetkili temsilcisinin yardımcılığını yürütüyor. İkinci eşbaşkan Sayın Sergei Kaçayev de bizimle birlikte, kendisi özel sektörle ilişkileri yürütüyor. Her iki dostumuz, Türk yatırımcılara Rusya’da sağlanan olanakları anlatacaklar. Burada, Oblast dedikleri eyalet temsilcileri de var, yatırım projelerine ilişkin sunumlar yapacaklar.”