25 Eylül 2021 Dama Çözümleri

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de..

25 Eylül 2021 Dama Çözümleri
A+ A-

Ahmet Murat Çelik

İSTANBULUN DAMA KIRAATHANELERİ 6

FATİH KEMERALTI

İstanbul dama kıraathanelerini anlatmanın en keyifli yanı muhakkak ki Fatih'i anlatmaktır.

Cumhuriyet döneminde dama oynanan kıraathaneler arasında değil İstanbulda, Türkiye'de hatta Dünyada böylesi önemli bir dama kıraathanesi olmamıştır.

Türkiye'nin ve Dünyanın bütün büyük ustaları mutlaka Kemeraltı Kıraathanesi'ne gelmiştir. Shinji Yambe, Kawaguchi Hiroshi, Nofal Ashumov, Jasem Ahmad Alali, Fahad Rasheed, Mohamad Alraqeeb, Yahya Majeed, Saleh Mohammad, Chadi Kleit, Tarek Masood, Ziyad Kassem, Fadi Omran, Zaher Mn, Farog Bokan, Nesar Naseh, Masoud Qasab, Mamhosta Taha Mohammad, İbrahim Bekas ve ismini sayamayacağım nice kıymetli dama gönüllüsü kemeraltı kıraathanesinde dama oynamıştır.

Fatih semtinde dama, Kırkçeşme mahallesi Kadınlarpazarı bölgesinde hayat bulmuş durumdadır.

Kadınlarpazarı'nda dama Kemeraltı Kıraathanesi ile başlamadı elbette. Oranın ilk dama mekanı Askero'nun kahvehanesi idi. Bölgenin iyi oyuncuları Hafız Ata, Mahmut Akıllı, Hacı Fehremes Lebit, Ciğerci Ramazan Aslan, Yunus Lebit gibi oyuncuların uğrak mekanı orasıydı. Diyar Çaybahçesi, Baydarman, halihazırda faaliyetini sürdüren Siirt Petrol ve Huzur Kıraathaneleri Kemeraltına giden yolun taşlarını döşedi. Fatih'in dama merkezi haline gelmesinin en önemli sebebi ise, Hayri Aslan, Adnan Yıldız ve Ogün Tancer'in bölgenin sınırlarını aşan birer ustaya evrilmesi ile oldu. Bu üç uluslararası büyük ustaya daha sonra damanının yaşayan efsanesi Faik Yıldız'ın da katılmasıyla Fatih Dama Kıraathaneleri bütün damacılar açısından en önemli çekim merkezi oldu. Bu sebepledir ki İstanbul'un diğer bütün ustaları Bahriyeli'den Eyüplü Ayhan'a, Genç Osman'dan Kara Ayhan'a, Arap Bilal'den Kemal beye kadar herkesin asli mekanı haline geldi. Bu gün hâla İstanbul'un en önemli dama mekanı olan Fatih Kemeraltı Kıraathanesi sadece ticari kaygılarla kimliğini kaybedecek olursa gerçekten çok yazık olur. Sadece damaya değil önemli bir tarihe de yazık olur. Sahip çıkmak her dama severin asli görevidir.

Bu hafta sorular Mohamad Elsayed'den geliyor hepinize mutlu hafta sonları diliyorum.

25 Eylül 2021 Dama Çözümleri - Resim: 1


25 Eylül 2021 Dama Çözümleri - Resim: 2


25 Eylül 2021 Dama Çözümleri - Resim: 3