28 Şubat davası orduya kumpas

Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın avukatı Erol Yılmaz Aras ‘28 Şubat döneminde alınan kararlar takip edilseydi 15 Temmuz olmazdı’ dedi

28 Şubat davası orduya kumpas
A+ A-

OLCAY KABAKTEPE / ANKARA

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden 103 kişinin yargılandığı 28 Şubat davasının 8 Aralık Cuma günü görülecek duruşmasında savcı esas hakkındaki mütalaasını açıklayacak. Davada dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve emekli Korgeneral Engin Alan’ın da aralarında bulunduğu 103 kişi yargılanıyor.

‘GÖREVLİ MAHKEME ANAYASA MAHKEMESİDİR’

Dava kapsamında bazı sanıkların avukatlığını yapan Hüseyin Ersöz, Anayasa Mahkemesi’nin yerleşik içtihatları ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Ergenekon davası temyiz incelemesinde verdiği kararda, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının suç işlemeleri durumunda yargılama yapmaya görevli mahkemenin Anayasa Mahkemesi olacağını kaydetti: “Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu konudaki taleplere ilişkin vermiş olduğu ret kararları bu içtihatlarla çelişmektedir. Her ne kadar Anayasa Mahkemesi, İlker Başbuğ dosyasında sadece Başbuğ yönünden yargılama yapacağını, diğer sanıkların dosyasının ayrılarak İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilse de bu kararın da özellikle muhalefet şerhi yazan Anayasa Mahkemesi üyelerinin görüşleri çerçevesinde hatalı olduğu açıktır.”

DAVANIN SAVCISI FETÖ’DEN İÇERİDE

28 Şubat davasının Anayasa Mahkemesi’nde görülmesi gerektiğini belirten Ersöz, aksi durumda kararın temyiz aşamasında bozulabileceğine vurgu yaptı.
Dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı’nın avukatı Erol Yılmaz Aras da Ergenekon davası kapsamında Yargıtay’ın verdiği kararın çok açık olduğunu belirterek şunları söyledi: “4 ay önce mahkeme başkanı, 3 ay önce de duruşma savcısı değişti. Bu dava Türk ordusuna kurulan kumpaslardan birisidir. İddianameyi yazan savcı 15 Temmuz’dan 4 ay sonra sahte kimlikle yakalandı. Şu anda FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklu. 28 Şubat döneminde alınan kararlar takip edilseydi 15 Temmuz olmazdı. Ayrıca Ergenekon davası örneğinde olduğu gibi Genelkurmay Başkanı’nın yargılanması gereken yer de Anayasa Mahkemesi’dir. Mahkemeden aksi bir karar çıkması durumunda Yargıtay tarafından bu durum bozma gerekçesi sayılabilir.”
92. duruşması görülecek olan dava 103 sanıkla başlamıştı. Sanıklardan emekli Orgeneral Teoman Koman, emekli Korgeneral Tevfik Özkılıç, emekli Binbaşı Salih Eryiğit ve emekli Albay Eser Şahan dava devam ederken hayatını kaybetti. 39 tutuklu sanık ile başlayan davanın 19 Aralık 2013’te yapılan duruşmasında emekli Orgeneral Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneral Kenan Deniz, emekli Tümgeneral Erol Özkasnak ve emekli Tuğgeneral İdris Koralp’in tahliye edilmesine karar verilmişti.