’28 Şubat FETÖ kumpas ağıdır’

28 Şubat davasında savunma yapan emekli Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanı Korgeneral Köksal Karabay, 28 Şubat davasının ‘FETÖ kumpas ağı’ olduğunu söyledi.

’28 Şubat FETÖ kumpas ağıdır’
A+ A-

HABER/OLCAY KABAKTEPE

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasına devam edildi. Duruşmada sanıklardan dönemin Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanı emekli Korgeneral Köksal Karabay, savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yaptı. Savcılık mütalaasında hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 60 sanık arasında yer alan Karabay, “28 Şubat davası, 18 Haziran 1997’de Erbakan’ın istifasından 15-16 yıl sonra yapılan tutuklamalarla ilk adımları atılan, FETÖ’cü hakim ve savcılarla devam ettirilen kumpas ve iftira davasıdır. 19 Aralık 2011’de Yenimahalle’de Ahmet Yılmaz sahte ismiyle Tamer Tatar’a kargoyla bir paket gönderilmesiyle kumpasın ilk adımı atıldı. Tamer Tatar ne hakim ne de savcıdır. YAŞ kararı ile TSK’dan atılmıştır. Paketi gönderen kişi bunu Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na değil de Çorlu’ya bu şahsa göndermiştir. Paket bir FETÖ’cüden diğerine gelmektedir” diye konuştu.

‘FETÖ’CÜLER 4 GÜNDE ODTÜ HEYETİ 7 AYDA İNCELEDİ’

Yaşanan bu komplonun muhtemelen eski savcı Mustafa Bilgili ile Muharrem Köse koordinesinde, FETÖ’cü subayların yardımıyla oluşturulduğunu bildiren Karabay, “Tatar bu sözde belgeleri Çorlu’ya değil İstanbul’a teslim ediyor. Fikret Seçen’e giden bu belgeler özel kurye ile Mustafa Bilgili’ye gönderiliyor. Bilgili bu paketin mahrecini özellikle araştırmamıştır. Mahreç ortaya çıkarsa kumpas da çözülecektir. Bilgili daha sonra bunları, kendisinin belirlediği TÜBİTAK heyetine göndermiştir. Buradaki kişiler de FETÖ’cüdür. Bilirkişiler 4 günde 6 bin küsur belgeyi inceleyip 42 sayfalık rapor hazırlamıştır. Sanıkların talebi üzerine bu belgeler ODTÜ bilirkişi heyetine gönderilmiş, 7 aylık inceleme sonrasında 5 No’lu CD’nin delil niteliği taşımadığı bilirkişilerce tespit edilmiştir. FETÖ’cü bilirkişi heyeti bu kadar çok belgeyi 4 günde incelerken, ODTÜ bilirkişi heyeti 7 ayda incelemeyi tamamlayıp belgelerin delil niteliği taşımadığını raporlaştırdı” ifadelerini kullandı. FETÖ ağının diğer ayağının Muharrem Köse olduğunu savunan Karabay, “Soruşturma safhasında ilk ifadeleri alan savcıların hepsi FETÖ kapsamında meslekten ihraç edildi. İlk tutuklamaları yapan hakimler de FETÖ’cü olduklarından dolayı ihraç edildi. Bu dava bir FETÖ kumpas ağı içerisinde organize edilip devam ettirilmiştir. İddianame, FETÖ kumpası iddianamesidir” şeklinde konuştu.

ERSÖZ'DEN SUÇ DUYURUSU

Orgeneral Çetin Doğan’ın avukatı Hüseyin Ersöz de savunmasında şunları söyledi: “Keşke 28 Şubat döneminde bazı adaletsizlikler yaşanmasaydı. Ama bunların bizimle ilgisi ne? Davanın ihbarcısı geçmişte FETÖ ile bağı olduğu için ihraç edilen bir tabip binbaşıdır. Bu binbaşı kendisine gönderilen belgeleri koştura koştura Zekeriya Öz ve Fikret Seçen’e verir. İddianameyi yazan Mustafa Bilgili Kozmik Oda Savcısı. Ayrıca Atabeyler soruşturmasını yürüten savcı. Tatar’ın TSK’dan ihraç edildiği, Bilgili’nin Kozmik Oda Savcısı olduğu ve 15 Temmuz’un ardından firar ettikten sonra sahte kimlikle yakalandığı gerçeği var. Bu kumpasta rol üstlenen kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz.”