28 Şubat'ta son savunmalar: ‘Dava, A’dan Z’ye FETÖ’

28 Şubat davasında savcının esasa ilişkin mütalaasına karşı savunma yapan sanıklardan emekli Albay İsrafil Aydın, ‘Bu davanın her tarafında FETÖ var’ dedi

28 Şubat'ta son savunmalar: ‘Dava, A’dan Z’ye FETÖ’
A+ A-

HABER/OLCAY KABAKTEPE

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 103 sanıklı 28 Şubat davasına devam edildi. Duruşmada sanıklar, savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunmalarını yaptı. Dönemin Genelkurmay Anlaşmalar Daire Başkanı emekli Tümgeneral Şevket Turan şöyle konuştu: “İddianamede yer alan iddiaları çürütmemize rağmen savcı bunu görmezden gelmiştir. 7 Nisan 1997’de yapıldığı iddia edilen toplantıya katılmadım. Sözde toplantı tutanağı imzasız bir fotokopidir. FETÖ’cüler tarafından hazırlanıp, FETÖ’den tutuklu savcı Mustafa Bilgili’ye adeta altın tepside sunulmuştur. Ayrıca hükümetin istifasıyla ilgili burada birçok tanık dinlendi. Onlar da askerlerin kendilerine baskı yapmadıklarını söylediler.”

GÖREV ALSAYDIM ŞEREFLE SÖYLERDİM

Sanıklardan emekli Albay İsrafil Aydın da 28 Şubat döneminde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda NATO Plan Subayı olarak görev yaptığını kaydederek, “11 Nisan 2012 tarihinde kolluğun gözaltı için evime geldiğini duyunca kendim gidip teslim oldum” dedi, “Emniyette bana sorulan Kriz Kurulu belgesinin sahte olduğunu söyledim. BÇG ile ilgili hiçbir çalışmada yer almadığımı belirttim. Şu anda FETÖ’den ihraç edilen bir hakim tarafından tutuklandım. Ne Kriz Masası Kurulu’nda ne de başka bir kurulda görev almadım. Alsaydım bunu şerefle söylerdim.”

‘EL ATMADIKLARI YER YOK’

28 Şubat iddianamesinin, terör örgütü mensubu bir savcı tarafından hazırlandığını kaydeden Aydın, “Bu davada sahte dijitaller üzerinden hakkımda ağırlaştırılmış müebbet isteniyor. Bu davanın her tarafında FETÖ var. A’sından Z’sine kadar el atmadıkları yer yok. FETÖ mensubu Tamer Tatar yine örgüt üyelerinden elde ettiği CD’yi İstanbul’da Fikret Seçen’e gönderiyor. O da özel kuryeyle bunu Mustafa Bilgili’ye iletiyor. Bunlarda TÜBİTAK’taki örgüt üyelerine çözülmesini yaptırıyorlar. Böylece sözde yeni delil hazırlanıyor. Devletin resmi kurumlarının gönderdiği yazılar dikkate alınmıyor ancak bu sahte 5 No’lu CD mütalaada dikkate alınıyor” beyanlarında bulundu.

FETÖ'NÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜRER

28 Şubat davası sanıklarından emekli Albay Alican Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektupta, “Bu davayı sahiplenmeniz inanın çok yanlış olacaktır ve 3-4 yıldır mücadele etmeye çalıştığınız FETÖ’nün ekmeğine yağ sürecektir” dedi. 28 Şubat davası sanıklarından emekli Albay Alican Türk, önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, daha sonra HDP dışındaki siyasi parti yöneticilerine gönderdiği mektubu basınla paylaştı. 28 Şubat davasının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen sanıklardan birisi olduğunu belirten Türk, mektubunda şu satırlara yer verdi: “Bu dava FETÖ’nün sadece parmağını değil, elini - kolunu, her yerini soktuğu bir davadır sayın Cumhurbaşkanım. Savcısından hakimine, adli müşavirinden bilirkişisine ve hatta polislerine kadar davada görev üstlenmiş neredeyse tüm aktörler FETÖ’cülük suçlamasıyla cezaevinde iken bu davayı sahiplenmeniz, inanın çok yanlış olacaktır ve 3-4 yıldır mücadele etmeye çalıştığınız FETÖ’nün ekmeğine yağ sürecektir. “28 Şubat’ın her yönüyle size oy getirdiğini ve bir siyasetçi olarak bundan da azami ölçülerde istifade ettiğinizi düşünüyorum. Hepimiz şunun çok iyi idrakindeyiz ki kışla, cami ve yargıya siyasetin bulaşması devlet ve toplum yaşamında onarılamaz tahribatlar yaratıyor.” (AYDINLIK / ANKARA)