36 bin peşmergeye 365 milyon dolar

ABD Sentosu’nun onayladığı Savunma Bütçesi’nde peşmergeye pay ayrıldığı ortaya çıktı.

36 bin peşmergeye 365 milyon dolar
A+ A-

​Dış Haberler Servisi

ABD Senatosu, ülkenin 2018 Savunma Bütçesini kabul etti. Toplamı 700 milyar dolar olan bütçenin 60 milyar ile yaklaşık onda biri, Afganistan, Irak ve Suriye’de kullanılması kararı alındı.

Savunma Bakanlığı’nın IŞİD’le mücadele için talepleri, Kuzey Irak’a ödemeler de içeriyor. Bakanlık, 36 bin kişilik peşmerge gücüne maaş olarak 365 milyon dolar ödenmesini öngörüyor.

Irak’ta bir yandan Bağdat’a, diğer yandan Erbil’e gönderilmesi planlanan çok sayıda ağır silah, taktik araç ve mühimmatla rapor, IŞİD’le mücadelenin yanında “İran ve Rus nüfuzuna karşı siyasi ve fiziki denge de oluşturulacağını” savunuyor.

ABD Senatosu, ayrıca Savunma Bakanlığı’nın sunduğu Irak ve Suriye Eğit-Donat programını da onayladı. Bu şekilde, geçtiğimiz haftalarda Kuzey Suriye’ye gönderilen silah tırlarının 2018’de yola çıkacağı görülüyor. Onaylanan Savunma Bakanlığı talepleri, ABD’nin özellikle Suriye’deki hedefleri açısından önemli veriler içeriyor.

SURİYE’DE ‘DENENMİŞ MUHALEFET’

Savunma Bakanlığı Suriye’de kaynak talebini, “25 bin kişilik ortak gücün ihtiyaçları ve ek olarak 5 bin kişinin eğitimi ve donatımı” için talep ediyor. 2018 sonunda 30 bin kişiye ulaşması hedeflenen silahlı birliklere ayrılan toplam eğitim ve donatım bütçesi 500 milyon dolar. “Denenmiş Suriye Muhalefeti” olarak adlandırılan bu güçler için Savunma Bakanlığı raporda, “savaş kapasiteleri, hareketleri ve operasyon hızları doğrudan Amerikan eğitmen ve yöneticilerin eşlik etmesine, yönlendirmesine ve desteğine bağlı. İşbirliği Savunma Bakanlığı’nın hedefler için silah, mühimmat ve ekipman göndermesine dayanıyor” ifadesini kullanıyor.

Bakanlık, gönderilmesi planlanan silahların ayrıntılı dökümünü de sunmuş. Bakanlık 2018’de Irak ve Suriye’de toplam 5765 Amerikan askerinin görev yapmasını öngörüyor. Ancak Savunma Bakanlığı raporu IŞİD’le mücadelenin hızlanmasıyla bu sayının artabileceğini de eklemiş. Raporun Afganistan’da konuşlu Amerikan askeri için verdiği rakamın eksik olduğu ise, yine bizzat ABD Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı.

ABD Kongresi de daha önce ayrı bir savunma bütçesi onaylamıştı. Kongre ve Senato arasında oluşturulacak eşgüdüm komitesi iki bütçeyi birleştirdikten sonra sonuç, Devlet Başkanı Trump’ın onayına sunulacak. Savunma harcamalarını artırmayı vaat eden Trump’ın nihai bütçeyi onaylaması bekleniyor.

56 BİN YEDEK GÜCE 55 MİLYAR DOLAR BÜTÇE

ABD Sentaso’nun onayladığı rapora göre Savunma Bakanlığı, Afganistan, Irak ve Suriye için toplam 56 bin askeri yedek güç olarak planlıyor. Bakanlığın, Afganistan, Irak ve Suriye için “Overseas Contingency Operations” adı altında 2018 yılı için talep ettiği toplam 55 milyar Dolar ABD Kongresi tarafından onaylandı. Bütçede yer alan 10.4 milyar dolar ise, örtülü ödenek olarak kayıtlara geçti.