ABC News, Suriye'de sahte bombalama videosu yayınlarken yakalandı

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan haber kanalı ABC'nin, silah tanıtımı sırasında kaydedilmiş güçlü patlamaların yer aldığı görüntüleri Barış Pınarı Harekâtı sırasında kaydedilmiş gibi servis etmesini, 'skandal' olarak nitelendirdi.

ABC News, Suriye'de sahte bombalama videosu yayınlarken yakalandı
A+ A-

ABD Başkanı Donald Trump, ABC'nin, silah tanıtımında kaydedilen görüntüleri Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sırasında çekilmiş gibi yayınlamasına tepki gösterdi.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABC News'de büyük skandal. Suriye'de Türklerin bombalamasına ilişkin gerçekten çok korkunç sahte bir video yayınlarken yakalandılar. Tam bir rezalet." ifadesini kullandı.

'SURİYE'DE KIYIM' BAŞLIĞIYLA YAYINLADILAR

Amerikan ulusal haber kanalı ABC, silah tanıtımı sırasında kaydedilmiş güçlü patlamaların yer aldığı görüntüleri, harekat sırasında kaydedilmiş gibi çarpıtarak servis etmişti. Haberde kullanılan görüntülerin aslında ABD'de 2017'de gerçekleştirilen bir silah tanıtımı sırasında kaydedildiği, kanalın görüntüleri haber bülteninde kullanmadan önce, cep telefonuyla patlamaları kaydeden insanları montajlayarak videodan çıkardığı anlaşılmıştı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından ABC'den yapılan açıklamada, Suriye sınırında diye yayınladıkları görüntüleri, 'doğruluğuna ilişkin şüphe ortaya çıkınca yayından kaldırdıkları' ve 'hatadan dolayı pişman oldukları' belirtilmişti.