ABD'den fonlananlara sahip çıktılar: Aralarında FETÖ'cüler de var!

ABD merkezli Chrest Foundation Vakfı Türkiye’de birçok dernek ve medya kuruluşuna yüz binlerce liralık hibe verdiği ortaya çıkarken, aralarında FETÖ irtibatlı kişilerin de bulunduğu isimler ABD tarafından fonlanan medyaya sahip çıktı.

ABD'den fonlananlara sahip çıktılar: Aralarında FETÖ'cüler de var!
A+ A-

Chrest Foundation Vakfı’nın yayımladığı hibe listesindede yer alan bazı medya kuruluşlarına sahip çıkanların başında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu geliyor.

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda Kaftancıoğlu, “Gazeteci Ruşen Çakır’ın kurucusu olduğu Medyascope başarılı işler yapan, bağımsız gazeteciliğin yaşaması için uğraşan,gazeteci yetiştiren bir medya kuruluşu.İftira sataşma ya da şeffaf süreçlerin kriminalize edilmeye çalışılması da doğru işler yapıldığının göstergesi aslında” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Şirin Payzın da sosyal medya hesabıdan şu ifadeleri kullandı:

“Ruşen Çakır uluslararası standartlarda bir gazeteci,araştırmacı ve yazardır. Kurduğu Medyascope de Son derece başarılı işler yapan,bağımsız gazeteciliğin yaşaması için uğraşan, genç gazeteciler yetiştiren bir medya kuruluşu.iftiralar, sataşmalar ,hedef göstermeler çok çirkin .”

ABD'den fonlananlara sahip çıktılar: Aralarında FETÖ'cüler de var! - Resim: 1

Birgün gazetesi yazarı Ozan Gündoğdu da ABD tarafından fonlanan medya kuruluşlarına destek verdi.

Gündoğdu, “Her analizine katılmasam da severek takip ettiğim bir gazeteci olan Ruşen Çakır ın finansman kaynaklarını gizlemiş gibi bir algı yaratarak bu şekilde hedef gösterilmesini kınıyorum. Bu rüzgarın karşısında durmak zor ama durmanın görev olduğunu düşünüyorum. “ dedi.

Twitter Tweet

Gazeteci Kadri Gürsel de Medyascope'a destek verdi. Gürsel, ".undefined

‘ye ve kurucusu undefined

’e karşı yürütülen karalama kampanyasının nedeni açık: undefined ’un bağımsızlığına ve başarısına tahammülsüzlük.

undefined sadece iktidar değil, fon desteği aldığı kuruluşlar karşısında da bağımsız. Tanığıyım" ifadelerini kullandı.

ABD'den fonlananlara sahip çıktılar: Aralarında FETÖ'cüler de var! - Resim: 2

Tiyatrocu Levent Üzümcü de ABD'den fon alan yayın kuruluşlarına destek oldu. Ruşen Çakır'a seslenen Üzümcü, "Sevgili @cakir_rusen en zor dönemin ilk sesi oldun, elbette ki susturmak isteyecek; üstüne çomarlarını salacak. Lütfen kulak asma." dedi.

Atatürk'e "kefere" diye hakaret etmesiyle bilinen CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da yabancı vakıflardan fonlanan medya kuruluşlarına destek verdi. Bekaroğlu, "Doğru, güzel, yerinde ne bulularsa saldırıyorlar.

Vergilerimizden milyarları fonladıkları medya kuruluşları gerçekleri örtmeye yetmeyince, saldırıyorlar, çamur atıyorlar...

Ruşen Çakır Medyascope'de doğru işler yapıyor, sahip çıkalım!" dedi.

ABD'den fonlananlara sahip çıktılar: Aralarında FETÖ'cüler de var! - Resim: 3

FETÖ’CÜ İSİMLER SAHİP ÇIKTI

Ayrıca FETÖ’nün kapatılan İngilizce gazetesi Today’s Zaman’ın Genel Yayın Yönetmeni Sıtkı Özcan da, “ABD vakıflarından 500 bin doların üstünde para alırken cemaati ‘Amerikancı’ olmakla suçlayıp “tümden temizlik” isteyen Ruşen Çakır’la, “AKP’nin Fethullahçılara yaptığını cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir iktidar dindar gruplara yapmadı” dediği için Ruşen Çakır’a saldıran OdaTv.” sözleriyle ABD tarafından fonlanan medyaya destek verdi.

FETÖ’cü firari gazeteci Said Sefa ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “OdaTv, derin devletin Avrasyacı yapılanmasının bir organıdır. Avrasyacılar ayrışınca bir kanadına tutunup devam ediyorlar görevlerine. Ruşen Çakır’ın son zamanlarda Gülen grubuna yönelik açıklamaları onların belirlediği çizgiden farklılaştı. Bundan ötürü saldırdılar sanırım.” ifadelerini kullandı.

Twitter Tweet

CHP'ye yakın bir başka isim Kemal Özkiraz ise Chrest Foundation Vakfı’nın fon listesinde yer alan Medyascope’a “Medyascope, Ruşen Çakır falan size fazla şeffaf gelir. Size rüşvet pazarlığı yapan, bakan ile suç örgütü arasında pazarlık kuran gazeteciler yakışır.” sözleriyle sahip çıktı.

Yazar Ahmet Ümit de ABD'den para alanlara destek verenler arasında.


ABD merkezli vakıftan para alan o kuruluşlar hangileri

VATAN PARTİSİ GENEL SEKRETERİ ÖZGÜR BURSALI:YASA YAPILSIN, YABANCI FONLAR YASAKLANSIN


Etiketler ABD medyascope FETÖ fon Chrest Foundation Vakfı Şirin Payzın kaftancıoğlu