ABD'den Karadeniz tehdidi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı'nın 'Amerika ve NATO'yu Karadeniz'de istemiyoruz.' sözlerinden birkaç gün sonra Bulgaristan'a giderek, 'Karadeniz bölgesinin değerleri için mücadele etmeye hazırız.' mesajı verdi.

ABD'den Karadeniz tehdidi
Aslı Erişen
Aslı Erişen Editör

ABD Dışişleri'nin Kamu Diplomasisinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Liz Allen, dün Bulgaristan'ın liman kenti Varna'daydı. Varna Limanı'na giderek Karadeniz'in kıyısında bir video çeken Allen, bölgenin NATO için önemini anlattı. Allen'ın mesajı, ABD Dışişleri Bakanlığının resmi X hesabından yayınlandı. ABD'li diplomat, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Merhaba, ben ABD Dışişleri Bakanlığı Kamu Diplomasisinden Sorumlu Müsteşarı Liz Allen, burada, Bulgaristan'ın Varna Limanı'nda gerçekten önemli bir mesajla bulunuyorum. Biz güvenli, müreffeh ve birbirine bağlı bir Karadeniz bölgesinden yanayız. Bu değerler, özellikle Rusya'nın Ukrayna'daki saldırganlığı ve bölgedeki zorlayıcı eylemleri karşısında her zamankinden daha önemlidir. Karadeniz, Bulgaristan, Romanya ve Türkiye de dâhil olmak üzere bölgedeki NATO müttefiklerimiz için kritik öneme sahiptir. Ancak aynı zamanda dünyanın geri kalanının ihtiyaç duyduğu mal ve gıdanın serbest akışı için de kritik önemdedir. Karadeniz bölgesi ile olan bağımız; kültür, değerler, ekonomi, eğitim ve profesyonel bağlantılar gibi çok derin köklere dayanmaktadır. Açık, güvenli, müreffeh ve birbirine bağlı bir Karadeniz bölgesinin değerleri için mücadele etmeye hazırız.”

TATLIOĞLU'NA YANIT MI?

Allen'ın bu mesajı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu'nun birkaç gün önce Karadeniz'le ilgili yaptığı değerlendirmelere yanıt olarak yorumlandı. Deniz Astsubay Okulları’nın kuruluşunun 133. yıl dönümü nedeniyle 17 Kasım'da Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen törende konuşan Tatlıoğlu, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bildiğiniz gibi NATO, Karadeniz’de bazı tedbirler almaya çalışıyor. Ancak Karadeniz’de bu tedbirleri biz kendimiz alacağımızı ifade edip, NATO’yu veya Amerika’yı Karadeniz’e istemediğimizi beyan ediyoruz. “Amacımız şu, Montrö’ye uyulsun. Biz Türkiye olarak Karadeniz’de bütün güvenliği sağlarız. Karadeniz’i bir Ortadoğu’ya çevirmesinler. Herhangi bir ülke veya NATO’nun girmesini istemiyoruz.”

Konular NATO ABD Karadeniz