Suriye’de aşiretlerle pazarlık yapıldı: CIA'nın Ukrayna'ya PKK'lı taşıma planı

RIA Novosti, Ukrayna’daki başarısız gidişattan dolayı, ABD’nin Suriye’den PKK/PYD militanlarını Rusya’ya karşı savaşmak için topladığını yazdı. Haberle ilgili konuşan Mehmet Perinçek, bunun bir sürpriz olmadığını, Kiev rejimi ve PKK/PYD’nin aynı stratejiye hizmet ettiğini belirtti.

Suriye’de aşiretlerle pazarlık yapıldı: CIA'nın Ukrayna'ya PKK'lı taşıma planı
Özgür Altınbaş
Özgür Altınbaş Muhabir

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) PKK/PYD’yi Ukrayna ordusu için silah altına alıyor. Bu haber RIA Novosti tarafından kaynaklara dayandırılarak yapıldı. Şam'daki askeri-diplomatik bir kaynak RIA Novosti'ye yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Ukrayna'daki çatışmanın başarısız gidişatı karşısında, ABD'nin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri saflarında savaşmak isteyenleri silah altına almak için ek adımlar attığını söyledi.

CIA’nın Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'nin bir parçası olarak savaşmak isteyenleri göndermek için YPG (PKK/PYD) bağlantılı aşiretlerin liderleriyle görüştüğü öğrenildi. PKK/PYD’lilere teklif edilen aylık maaşın 2 bin dolar olduğu kaydedildi.

ABD ÜSSÜNDE TERÖR EĞİTİMİ

Rus resmi ajansına konuşan kaynak, Mayıs ayı sonunda haber ajanslarının Rus Dış İstihbarat Servisi'ne dayandırarak Suriye'deki Et-Tanf üssünün ABD tarafından Rusya'da terör saldırıları yapacak militanları eğitmek için kullanıldığını bildirdiğini hatırlatarak “Bu bilgiyi biraz daha geliştirip tamamlayacağız." ifadelerini kullandı. Kaynak, "Suriye'de bu amaçla CIA'nın Kürt öz savunma birliklerinin temsilcileri ve bazı Arap aşiretlerinin şeyhleriyle aktif olarak görüştüğünü" açıkladı.

Mehmet Perinçek

‘KİEV VE PKK/PYD’NİN KADERİ BİRBİRİNE BAĞLI’

Vatan Partisi Rusya Temsilcisi Dr. Mehmet Perinçek bölgede kaderleri doğrudan ABD planlarına bağlı olan iki tane temel gücün olduğunu, bunların da Kiev rejimi ve PKK/PYD olduğunu belirtti. Perinçek şu ifadeleri kullandı: “Bu iki gücün kaderi, yaşamı doğrudan ABD planlarına bağlıdır. ABD planları başarısızlığa uğradığı takdirde Kiev’in de PKK/PYD'nin de sonu geliyor demektir. Bununla birlikte bu iki gücün kaderleri birbiriyle de bağlıdır. Burada ne demek istiyoruz? Kiev rejiminin başarısı demek, PKK/PYD'nin Kürdistan hayallerinin başarısına gidecek yolu açmak demektir. Ya da PKK/PYD'nin Kürdistan planının başarısı demek Kiev rejiminin ayakta durması anlamına gelmektedir. Bu yüzden bu iki güç birbirinden asla ayrılamaz. Ve her noktada birlikte hareket edeceklerdir. Dolayısıyla CIA'nın PKK/PYD güçlerini, Ukrayna’ya taşımak istemesi bir tesadüf değildir. Hatırlayacak olursanız Amerikalı paralı askerlerin (lejyonerler) daha önceden Suriye'de PKK/PYD saflarında savaşıp ardından da Ukrayna'da Kiev rejimi adına Rusya’ya karşı savaşmaları da yine bildiğimiz olgulardır. Bu durum çok defa basına da yansımıştır. Bu bakımdan da Türkiye ve Rusya gibi ülkelerin iktidarlarının da kafasını açacak bir durumdur bu.”

‘İKİ ÜLKE, UKRAYNA VE PKK/PYD’Yİ  AYNI TEHDİT OLARAK GÖRMELİ’

Perinçek, “Rusya, Ukrayna rejimini nasıl büyük bir tehdit olarak görüyorsa,

PKK/PYD güçlerini de aynı oranda tehdit olarak görmelidir.” dedi. Ayrıca Türkiye için de “Buna mukabil Ankara da nasıl terör örgütü PKK/PYD’yi bir tehdit olarak görüyorsa Ukrayna rejiminin de aynı şekilde ABD planlarının bir parçası olduğunu ve Türkiye'yi kuşatma projesinin devamı olduğunu anlamalıdır.” ifadelerini kullandı. Ukrayna’ya silah satışına da değinen Perinçek, “Bu çerçevede Bayraktar gibi Ukrayna rejimine yapılan silah yardımlarının PKK/PYD'ye gönderilmekten bir farkı olmadığını Türkiye anlamalı. Aynı şekilde Moskova da PKK/PYD'nin aldığı her nefesin Kiev rejimine bir destek olduğunu ve onlar için bir soluk borusu görevi gördüğünü kavramaladırı.” şeklinde konuştu.

ABD’nin Suriye’deki PKK/PYD çerçevesindeki planların, Ukrayna’daki planlarla bir bütün olduğunu belirten Perinçek, “Kiev rejimi ve PKK/PYD ortak amaçla hareket etmektedir. Bu yüzden Suriye’deki PKK’lıların Ukrayna’da savaştırılmak istemesi bu planın bir parçasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

POROŞENKO 2016’DA İMZALAMIŞTI

Ukrayna’da birçok ülkeden paralı asker Rusya’ya karşı savaşıyor. Bu yabancı lejyonerlerin rahatlıkla Ukrayna ordusu altında savaşmaları Eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko sayesinde oldu. 2014-2019 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Poroşenko, yabancı askerlerin Ukrayna ordusuna bağlı şekilde savaşmasını sağlayan kanunu 2016 yılında imzalamıştı.

UKRAYNA’DA SAVAŞAN PKK’LILAR

Aiden Aslin

Ukrayna’da, daha önce Suriye’de terör örgütü SDG (PKK/PYD)’nin altında savaşmış ve sonrasında Donbass’da Rus askerlerine karşı savaşan teröristler mevcut. Bunlardan birisi bir zamanlar Suriye'de YPG terör örgütüne katılan ve Ukrayna’daki savaşın başlamasından sonra Ukrayna'ya "gönüllü" olarak giden bir İngiliz Macer Gifford. Gifford Ukraynalılar için şu ifadeleri kullanıyor: "Onlar [Ukraynalılar] bana PKK/PYD’ye katılan binlerce genç erkek ve kadının ruhunu hatırlatıyor."

İngiliz vatandaşı olan Aiden Aslin de 2015-2017 yılları arasında Suriye’de PKK’ya katıldı. 2018 yılında da Ukrayna ordusuna katıldı. Mariupol şehrindeki çatışmalarda Rus ordusu tarafından yakalandı ve idam cezasına çarptırıldı. Ardından esir takasıyla iade edildi. Bir başka örnek de dört yıl boyunca Irak'taki PKK/PYD terör örgütünün faaliyetlerine katılan Iowa Ulusal Muhafızları'ndan Ryan O'Leary. O da PKK/PYD ve Ukraynalıların zihniyetlerinin benzerliğine dikkat çekiyor. O’Leary Middle East Eye’a verdiği röportajda şu ifadeleri kullanıyor: "Gerçekten birbirlerine çok benziyorlar. Hem Ukrayna silahlı kuvvetleri hem de PKK/PYD aynı zihniyete sahipler."

Konular ABD PKK YPG CIA Ukrayna Rusya