Alkol Bağımlıları için 'Eski Bir Alkoliğin Günlüğü' tavsiyemizdir

Yazar Ali Jean Çorakçının Aralık 2016 yılında çıkardığı Eski Bir Alkoliğin Günlüğü kitabıyla ilgili kısa bir soru-cevap gerçekleştirdik.

Alkol Bağımlıları için 'Eski Bir Alkoliğin Günlüğü' tavsiyemizdir

-Alkol bağımlılığından büyük çabalar sonunda kurtulan Ali Jean Çorakçıya bu zor seneleri nasıl atlattığını sorduk:

Ali Jean Çorakçı şöyle başladı konuşmasına; ''2010 Yılının Aralık ayında Alkol tedavisini bitirdikten sonra blog olarak Alkolizm hakkında bilgiler ve nasıl Eski bir Alkolik olunur diye notlar düşmeye başladım.'' Bu yazılar bana başka bir şey düşünmemeye yardımcı oluyordu, araştırıyordum, insanların deneyimlerinden faydalanmak ve tekrar aynı acıları yaşamak istemiyordum.

Kendisiyle kısa bir Soru-Cevap mülakatı gerçekleştirdik. Bu keyifli sohbetle sizi baş başa bırakıyoruz;

-Kitabınızın oluşumunu, hangi evrelerden geçerek son halini aldığını anlatır mısınız?

2010 Yılının Aralık ayında Alkol tedavisini bitirdikten sonra blog olarak Alkolizm hakkında bilgiler ve nasıl eski bir Alkolik olunur diye notlar düşmeye başladım. Bu notları 4 yıl boyunca birikti. 2014 yılının Haziran ayında tekrar Alkolle baş edemeyince gene kendi isteğimle Alkol Tedavisi için Hastaneye yattım. 6 Ay boyunca çok iyi gitmesine rağmen yine başa döndüm ve 2015 - Ocak ayında tekrar Alkolizm tedavisi görmek için hastaneye yattım, çıktıktan sonra da artık hiçbir şekilde Alkol almayacağıma söz vererek Bloğumu sonlandırdım. be defer kitap olarak Kasım 2016'da çıkarmaya karar verdim, böylece daha geniş kitlelere yardımcı olabileceğimi düşündüm.

-Büyük deneyiminiz sonucunda Alkol Bağımlılarına tavsiyelerinizi öğrenebilir miyiz?

-Eski Bir Alkolik olmak kötü bir şey değil. Savaşmaları gerekiyor. Eğer Alkolik olduklarını hissediyorlarsa en yakın psikiyatr ve Hastane’de tedavi olmaları gerekiyor. Hayata 1 kere geliyoruz. Alkolün sizi bitirmenize izin vermeyin. Doktorlara danışıp gerekli tedaviyi olmayı kabul edin. Bu tedaviler tabii ki iyi bir başlangıç olacaktır ama her şey sizde biter, kuvvetli bir karakteriniz ve gerçekten alkolsüz yaşamayı isteyeceksiniz.

-Bu kitabı çıkarırken, bir amacınız, bir planınız var mıydı?

Alkol Bağımlılarına yardımcı olmak için bu kitabı yazdım ve çıkardım. Umarım Alkolizm ile ilgili gerçekten sıkıntısı olanlar bu kitaba ulaşırlar. İnternetten google’dan aranıldığı zaman ulaşıyorlar ve bu en azından benim açımdan çok sevindirici. Sonuçta benim amacım yukarıda dediğim gibi Sosyal İçiciler, Normal içki içen insanlara saldırmak değil tam tersi Alkol Bağımlılarına, Alkolü hayatlarından çıkarıp benim gibi eski Bir Alkoliğe dönüşmek ve hayatlarını düzene sokmaları için bu kitabı bir hastane odasında yazdım. Umarım daha fazla hastaya ulaşır bundan sonra kitabım.

-Bundan sonrası için düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Eski Bir Alkoliğin Günlüğü kitabımı Annemle beraber Fransızcaya çeviriyoruz. Şimdilik kitabın çevirisi ile yeni eklentiler yapıyorum. Belki de 1,5 sene önce kaybettiğimiz melek olan kedim Bijou için bir kitap yazabilirim. Yaşadığım dolu hatıra var orda sevgili kedimle. Bu konuda duygusalım zor bir süreçti çünkü. Özetle beni takipte kalın. Bilirsiniz ki: gelecek sürprizlerle dolu. Ayrıca bir haber kanalında Paris'te Ruslarla beraber çalışmaya başladım, Türkiye sorumlusu olarak. En son gelişmeler bunlar, ileride Türkiye olabilir mi? Bende her şey sürpriz ve bir anda gelişiyor :)

-Kedinizden bahsediyorsunuz, sizin için kediler ve hayvanlar önemli mi?

Çok önemliler, kedim Bijou 15 sene benimleydi, anlıyordu beni, yanımda oturur dinlerdi beni, gece ayaklarımda uyur, sıcaklığı bana cesaret verirdi. Bütün hayvanları severim, keşke elimde olsa hepsine bakabilsem.

-Son olarak size ve kitabınıza okuyucularımız nereden ulaşabilirler?

Benim isim soyadımı aratarak tüm sosyal medya'dan ulaşabilirler ve tüm kitap yayın evlerinin internet sitelerinden Eski Bir Alkoliğin Günlüğü kitabımı da satın alabilirler.

-Bu kısa ama güzel soru-cevap mülakat için bize vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederiz. Başarılar dileriz