Arap gençleri tercihini değiştirdi: ABD düşman Rusya dost

Arap dünyasında yapılan son anketten Arap gençlerinin Rusya’yı ABD’ye oranla daha fazla mütteffik olarak gördüğü sonucu çıktı.

Arap gençleri tercihini değiştirdi: ABD düşman Rusya dost
A+ A-

GÖKHUN GÖÇMEN/AYDINLIK

DUBAİ merkezli ASDA’A Burson Marsteller kurumu Arap coğrafyasında yaşayan gençlere hangi ülkeyi müttefik olarak gördüklerini sordu. Ankete katılan 3.500 gencin yüzde 21’i Rusya’yı müttefik olarak gördüğünü söylerken ABD için bu oran yüzde 17’de kaldı. Aynı kurumun 2016 yılında yaptığı ankette Arap gençleri yüzde 25 oranında ABD’yi tercih ederken bu oran Rusya içinse sadece yüzde 9’du.

ABD’nin bir sene içerisinde yaşadığı yüzde 8’lik düşüşe karşın Rusya’nın yüzde 17 yükselmesini ‘Ortadoğu: Bölünmüş Bölge’ başlıklı raporda değerlendiren BBC Ortadoğu çalışanlarından Kim Ghattas, Rusya’nın Suriye’deki sağlam duruşuna dikkat çekerek “ Eğer ABD inişteyken Rusya yükseliyorsa bu insanların güvenilir müttefik aramasından dolayı. Rusya bunu Suriye cumhurbaşkanının yanında İran ile durarak yapıyor” diye yazdı.

TRUMP’A KIZGINLAR

15 ülkede yapılan anketten çıkan bir başka çarpıcı sonuç da gençlerin ABD’yi dost değil düşman kümesinde değerlendirmesi oldu. 2016 yılında ABD’yi yüzde 63 ile dost gören Arap gençliği bu yıl tercihini değiştirerek Washington yönetimini yüzde 49 ile düşman ilan etti. Mart ve Nisan ayında yapılan anketlerdeki değişimin nedeni olarak ABD Başkanı Donald Trump gösterildi.

Ankete katılan her 6 gençten 5’i Trump’ın imajının kendileri için olumsuz olduğunu vurguladı. Gençlerin yüzde 64’ü Trump’a karşı olumsuz hisler beslediğini ifade ederken bu oran kendi içinde: yüzde 29 kaygı, yüzde 20 kızgınlık ve yüzde 15 ile korku şeklinde sıralandı. Bununla birlikte her yüz gençten 70’i Trump’ın Müslüman karşıtı olduğu fikrinde birleşirken, benzer şekilde katılımcıların yarısına yakını Trump’ın vize yasağının cihatçı örgütlere yarayacağını vurguladı.

Kamuoyuna sunulan raporda Trump’ın şimdiye kadar en olumsuz imaj çizen lider olduğunun hatırlatılması dikkat çekici bir gelişme olarak kayıtlara geçti. Gençler önceki ABD Başkanı Barack Obama’ya yüzde 45 oranında sempatiyle yaklaşırken Irak işgalinin emrini veren Bush’a dahi Trump’tan daha fazla güvendiklerini dile getirdiler.

TÜRKİYE’Yİ HATIRLATTI

ASDA’A Burson Marsteller kurumunun yayımladığı anketin daha geniş çapta olanını ABD merkezli PEW araştırma şirketi düzenlemiş ve Türk halkının da ABD’yi tehdit olarak gördüğü ortaya çıkmıştı. Araştırma sonucuna göre, Türk halkı yüzde 72 ile ABD karşıtlığında zirveye yerleşirken Washington’un müttefikleri olarak bilinen Güney Kore ve Japonya vatandaşları da ABD’yi öncelikli tehdit olarak gördüklerinin altını çizmişlerdi.