Kanada'dan Uwidata'ya yaptırım kararı

Uluslararası ilişkiler ve politika alanında önemli makalelerin yayınlandığı United World International (Uwidata)'ya Kanada yaptırım kararı aldı. Uwidata'ya yaptırım uygulayan beşinci ülke olan Kanada bu kararı dışişleri bakanlığı tarafından duyurdu.

Kanada'dan Uwidata'ya yaptırım kararı

Kararın, Rusya-Ukrayna çatışmasıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor. Daha önce de Uwidata; ABD, İngiltere, Avustralya ve Japonya'nın yaptırım listelerine girmişti.

Kararı Aydınlık'a değerlendiren Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek şöyle konuştu:

“Bölgedeki gelişmeler açısından ABD planlarına tek başına itiraz etmek, ABD'nin oyununu bozmuyor. En önemlisi ABD'nin oradaki planlarını bozacak uluslararası ittifaklar manzumesini yaratmak. İşte ABD gözündeki en büyük suç budur. Hem yayınladığı yazılarla, analizlerle, sunduğu çözüm önerileriyle hem de düzenlediği uluslararası konferanslarla bu program, Avrasya programı zeminini yaratmaktadır. Uwidata Tayvan krizinden, Ukrayna meselesine, Güney Amerika'daki gelişmelerden, Afrika'daki gelişmelere kadar ABD'nin planlarına karşı strateji üretmektedir.

ABD RAHATSIZ

“Uwidata, Türkiye merkezli bir kuruluştur. Görev Vakfı bünyesinde yer alıyor. Ama bununla birlikte dünyanın dört bir yanında da dostları, uzmanları var. Onlarla birlikte bu çerçevede bir faaliyet yürütülüyor. Bunların hepsi ABD'yi rahatsız ediyor.

YAPTIRIMLAR UWIDATA’YI DURDURAMAZ

“Kanada'nın da Uwidata'ya yaptırım uygulaması da saydığım nedenlerden kaynaklanıyor. Yaptırımlar Uwidata’yı engelleyemeyecek, durduramayacaktır. Tam tersine bu yaptırımlar, Uwidata’nın doğru yolda ve çok daha kararlı bir şekilde ilerlemesi gerektiğini bize anlatıyor. Tabi bu çerçevede Uwidata'nın itibarını zedelemek veya yaygınlığını engellemek için de birçok yollara başvurduklarını görüyoruz. Fakat bunların hepsini boşuna. Türkiye'nin çıkarları temelinde uluslararası ‘Avrasya İttifakı’nın kurulması temelinde, Uwidata’nın bundan sonraki çalışmaları da Görev Vakfı bünyesinde çok daha hız kazanarak, çok daha güç toplayarak sürecektir.”