Bakan Çavuşoğlu'nun sözlerine Çin Büyükelçisi Shaobin’dan yanıt

Çin Büyükelçisi Liu Shaobin,"Türk tarafını samiyetle Sinciang'a davet etmek istiyoruz" dedi.

Bakan Çavuşoğlu'nun sözlerine Çin Büyükelçisi Shaobin’dan yanıt

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Çin- Türkiye ilişkilerinde bir yavaşlama olduğu yönündeki açıklamaların ardından Çin Büyükelçisi Shaobin, gazetecilerle bir araya gelerek iki ülke ilişkilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Shaobin, iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek istediklerini vurgulayarak, ekonomik ilişkilerde ticaret hacminin büyüyerek 36 milyar dolara yaklaştığını kaydetti. Çin’in Türkiye’nin toprak bütünlüğü konusunda kararlı bir şekilde destek verdiğini hatırlatan Shaobin, Sinciang üzerinden batılı ülkelerinin Çin karşıtlığı dezenformasyonu yaptığını söyledi.

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi’nin Sinciang'ı ziyaret etmesini istediklerini söyleyen Shaobin, "Türk tarafını samiyetle Sinciang'a davet etmek istiyoruz" ifadesini kullandı. "Konuklar o evin hassasiyetlerine göre davranmalı " uyarısını da yapan Shaobin, Türk-Çin ilişkilerinin temelinde anlaşmazlık olmadığını belirterek Çin tarafının Türkiye ilişkileri geliştirmek için samimi olduğunu vurguladı.

Uygur Türklerinin iadesi konusunda basında çıkan haberleri de hatırlatan Shaobin, adli yardımlaşma anlaşmalarını hatırlatarak, suçluların etnik kökenlerine, dinlerine bakılmayacağına dikkat çekti.
Türkiye-Çin ilişkilerinin pandemide örnek bir ilişki olduğunu hatırlatan Shaobin, 8 Ocak’tan sonra Çin’de pandemi tedbirlerinin kaldırılacağını belirterek bunun Çin- ile Türkiye arasında seyahatin geliştirilmesi içinde faydalı olacağını, bunun iş adamları içinde bir fırsat olacağını kaydetti.

Shaobin, yeni sektörlerden digital dönem ve yüksek teknol6oji konularında olduğu gibi savunma sanayinde de işbirliği yapılabileceğini kaydettti.

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ? 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin 5 yıldır Uygur Özerk Bölgesi Sinciang'ı serbestçe ziyaret etmesine izin verilmediğini söylemişti. 

Çavuşoğlu, "Uygur Türklerinin haklarını uluslararası arenada savunmamız Çin'i rahatsız ediyor. Ancak bu insani bir konudur" diyerek BM İnsan Hakları Komiserliği tarafından Eylül ayında Uygur Türkleri ile ilgili rapora atıfta bulunmuştu.

Türkiye'nin Uygur Özerk Bölgesi Sinciang'ı serbestçe ziyaret etmesine izin verilmediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Büyükelçimiz henüz Doğu Türkistan'a gidemedi, izin vermiyorlar. Türkiye'den bir insani yardım heyetinin gelip bölgeyi inceleyebileceğini söylediler. Ancak Çin Devlet Başkanı Ji Xinping'in bu teklifinden bu yana beş yıl geçti" ifadelerini kullandı.

Ayrıca Çavuşoğlu, "Neden Çin'in propagandasına alet olalım? Türkiye'den insani yardım heyetinin gelip (bölgeyi) inceleyebileceğini söylediler. (Çin Devlet Başkanı) Ji Xinping bunu önereli beş yıl oldu. Beş yıldır bu heyetin ziyaretine neden engel oluyorsunuz, neden işbirliği yapmıyorsunuz?" dedi.

Konular Doğu Türkistan Mevlüt Çavuşoğlu Çin