Burhan Kuzu: Başkanlık iki partili olacak, bunlar da AK Parti ve CHP olacak

Habertürk TV'de yayınlanan Türkiye'nin Nabzı programında açıklamalarda bulunan AKP milletvekili Burhan Kuzu, başkanlık sisteminin iki partili olacağını, bu partilerin de AK Parti ve CHP olacağını açıkladı

Burhan Kuzu: Başkanlık iki partili olacak, bunlar da AK Parti ve CHP olacak
A+ A-

AKP İstanbul Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Burhan Kuzu, Habertürk TV'de katıldığı Türkiye'nin Nabzı adlı programda ‘Bundan sonra 2 parti olacak, biri AK Parti biri CHP' dedi. Referandumdan geçecek sistemin iki partili olacağını söyleyen Burhan Kuzu, bu partilerin de AKP ve CHP olacağını iddia etti.

'CHP BİR DAHA SEÇİLEMEM DİYE KORKUYOR'

Kuzu, CHP'nin başkanlık sistemi gelirse bir daha seçilemem korkusu yaşadığını iddia ederken "Sanki parlamenter sistemde 60 yıldır iktidar oluyormuş gibi" ifadelerini kullandı. Parlamenter sistemin 'kokuşmuş bir İngiliz sistemi' olduğunu iddia eden Kuzu açıklamalarını şöyle sürdürdü: Parlamenter sistem tarihi miladını doldurmuştur. Bir ülkede devletin en tepesindeki ismi, cumhurbaşkanını halk seçiyorsa, başkanlık sistemi için en büyük adım zaten atılmıştır. Bizim anayasamız dünyadaki örnekleri incelenerek ve esas alınarak hazırlanmış bir karma Türk modelidir. Başkanlıkta Hz. Mevlana modeli önemlidir. Kollarını açacaksın bütün halkı kucaklayacaksın ve ne olursan ol gel diyeceksin. Bunu yapan kazanır başkanlıkta.