Üretim yarı yarıya düştü: Üreticinin talebi süte zam değil yeme destek

Bir kilo sütü 7 buçuk liraya satan üretici 1 kilo yem alamıyor. Ürettiği sütten zarar eden üreticiler, bölgede kapanan işletme sayısının her geçen gün arttığını ifade ediyor. Çanakkale’de 2020 yılında 85 bin ton olan üretim bu yıl 40 bin tona geriledi.

Üretim yarı yarıya düştü: Üreticinin talebi süte zam değil yeme destek
A+ A-

SİBEL KOÇ GÜVEN

Türkiye süt ve süt ürünleri üretiminin önemli bölümünü karşılayan Çanakkale’de 2020 yılına göre üretim yarı yarıya düştü. Bayramiç Süt Birliği Başkanı Mehmet Arslan, süte zam değil yem fiyatlarına müdahale çağrısı yaptı. Bigalı Süt üreticisi Halil Kaya da “Çiftçinin elinden tutulsun ki üretim mücadelesine devam edebilsin” dedi. Aydınlık’a konuşan Bayramiç Süt Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Arslan, 2020 yılında Çanakkale’de 85 bin ton süt üretimi varken bugün üretimin 40 bin tonlara kadar düştüğü bilgisini verdi. Arslan, hayvan üreticisinin sıkıntılı olduğunu bölgedeki bütün işletmelerin ette de sütte de zarar ettiğini belirtti.

‘KOOPERATİFLER OLMASA YEM ALAMAYIZ’

Mehmet Arslan, “Yeme sürekli zam, samana sürekli zam geliyor. Saman yetmedi bu yıl Trakya’dan kilosu 2 liradan getirttik. Bunun yarısını hayvan yer, yarısı altta kalır. Trakyabirlik, Fiskobirlik gibi kuruluşlar olmasa yem hiç alamayız” dedi.  Süt üretiminde 2019 yılına göre büyükbaşta yüzde 55 küçükbaşta da yüzde 35 bir azalma yaşandığını ifade eden Arslan, “Birçok arkadaşımız bu işi zarar ettiğinden dolayı bıraktı. 55 yaş üstü bu işi yapmak isteyen de kalmadı. Para kazanamıyor üretici” diye konuştu. 

Halil Kaya

‘PLANLAMA ŞART’

Çiftçinin üretimde kalması ve üretimin artması için devletin acil bir şekilde planlama yapması gerektiğini vurgulayan Bayramiç Süt Üreticileri Birliği Başkanı, taleplerini şöyle açıkladı: “Süt fiyatına zam istemiyoruz. Yeme destek verilsin. Süte zam gelerek tüketicinin de süt tüketmemesini istemiyoruz. Maliyet düşsün yeter. 1 kilo sütle 1.3 kilogram yem alalım, üretici buna razı. Üretici zaten samanını silajını hallediyor.”

‘BİZE HİÇBİR ŞEY KALMIYOR’

Biga Paşaçayı Köyü Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Başkanı ve süt üreticisi Halil Kaya da 1 kilo süte bir kilo yem alamadıklarını belirtti. Kaya, “Saman, yem, elektrik maliyetleri derken bize hiçbir şey kalmıyor. Şu anda fiyatlara müdahale edilmeli. Bu gidişle süt üreticileri ayakta kalamaz. İşletmeler kapanmayı konuşuyor. Geçen aylarda bizden 120 ton süt isteniyordu, rakam 80 tona kadar düştü. Süt hayvanı kalmadı, inekler kesildi. Çiftçinin elinden tutulsun ki üretim mücadelesine devam edilebilsin” dedi.

PAŞAÇAYI’NDA ÜRETİM BİN 400 KİLOYA DÜŞTÜ

Paşaçayı köyünde 20 ailenin süt üreticiliği yaptığını belirten Kaya, şöyle devam etti: “Geçen yıllarda 2.5 ton üretim varken üretim şu anda 1400 kiloya kadar düştü. Çiftçi sayımız da azalıyor. Bizim köyde 3 arkadaşımız işletmesini kapattı. Şartlar çok ağırlaştı. Biz sütle geçinen aileleriz. Başka bir geçim kaynağımız yok. Ya maliyetler düşsün ya da yeni bir fiyat düzenlemesi istiyoruz.”

Köyün eski muhtarı Mustafa Arkan da “Köylü geçinemiyor artık. Zarar ediyoruz. Ulusal Süt Konseyi bir an önce toplanmalı ve fiyatlarda yeni bir düzenleme yapmalı” dedi. 

Ulusal Süt Konseyi (USK)’nin 5 Mayıs 2022 tarihinde yapılan toplantısında 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 7,50 TL/litre olarak belirlemişti. Konsey yaptığı açıklamada; ‘çiğ süt üretim maliyetinde önemli bir değişiklik olduğunda önümüzdeki süreçte piyasa şartlarına göre tekrar değerlendirme yapılacaktır’ demişti.

Etiketler ulusal süt konseyi paşaçayı üretim ve pazarlama kooperatif mehmet arslan türkiye süt ve süt ürünleri