Çavuşoğlu: Tek Çin ilkesinden yanayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ASEAN-Türkiye Sektörel Diyalog Ortaklığı üçlü toplantısında geçen gün bir araya geldi. İkili, Türkiye-Çin işbirliğinin geliştirilmesini görüştü.

Çavuşoğlu: Tek Çin ilkesinden yanayız
A+ A-

CRİ’nin haberine göre Çavuşoğlu görüşmede Türkiye’nin gerek Tayvan sorununda gerekse Sinciang’la ilgili meselelerde Tek Çin ilkesine bağlı kaldığına dikkat çekti, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in Sinciang’a yaptığı ziyareti memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Çavuşoğlu ayrıca Türk heyetinin Sinciang ziyareti hakkında temasların sürdürülmesini beklediklerini vurguladı. Türkiye’nin çok taraflılıktan yana olup tek taraflı yaptırımlara karşı çıktığına vurgu yapan Çavuşoğlu, Ukrayna krizinin küresel ekonominin toparlanmasına ciddi sınamalar getirdiğini belirtti. Bakan, bugünlerde gıda güvenliği gibi zorlukların üstesinden gelmek için Çin’le dayanışmayı güçlendirmeye hazır olduklarını da ifade etti.

“Orta Koridor” inisiyatifinin “Kuşak ve Yol” inisiyatifiyle kenetlenmesine büyük önem verdiklerine işaret eden Çavuşoğlu, ikili ekonomik ve ticari ilişkilerin daha dengeli gelişmesini, daha çok Çinli işletmenin Türkiye’ye yatırım yapmasını ve iki ülke arasındaki doğrudan uçuş seferlerinin daha da yoğunlaşmasını beklediklerini ifade etti.

‘ÇIKARLARIMIZ İÇ İÇE GEÇMİŞTİR’

Wang Yi ise yükselen ekonomilerin temsilcileri olan Çin ve Türkiye'nin iç içe geçmiş çıkarlara ve benzer tutumlara sahip olduğunu belirtti. Wang, Çin’in iki ülke liderlerinin belirlediği ilkeler uyarınca Türkiye ile karşılıklı güveni ve işbirliğini güçlendirmeye, ulusal egemenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını koruma alanında birbirini desteklemeye, iki ülkenin kalkınma stratejilerinin kaynaşmasını derinleştirmeye, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini ilerletmeye hazır olduğunu vurguladı.

WANG’DAN TÜRKİYE’YE ÖVGÜ

Wang, Çin tarafının Türkiye'nin Karadeniz Tahıl Girişimi'ne aracılık etmedeki aktif rolünü takdir ettiğini ve Türkiye'nin Ukrayna krizine yumuşak bir iniş sağlamada yapıcı bir rol oynamasını desteklediğini söyledi.

Wang Yi “Bu yıl Çin gelişmekte olan ülkelere 30 bin ton acil insani gıda yardımında bulundu. Çin G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda küresel gıda güvenliği işbirliği inisiyatifi ortaya koyarak, küresel gıda güvenliği sınamalarının göğüslenmesinde yapıcı rol oynayacak.” ifadelerini kullandı.

Wang ayrıca Çin’in Sinciang meselesinde öteden beri açık ve şeffaf bir tavır sergilediğini ve Türkiye’den bir heyetin bölgeye gelişini memnuniyetle beklediklerini sözlerine ekledi.

Etiketler tek çin wang yi dışişleri bakanlığı mevlüt çavuşoğlu orta koridor tayvan sinciang