Dama çözümleri (13 Nisan 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 13 Nisan 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (13 Nisan 2019)
A+ A-

DAMAYI AYAKTA TUTAN DERNEKLER -1

BATMAN

H. İsmet Koç başkanlığında faaliyet gösteren Batman Dama Sevenler Derneği, Türkiye'nin en başarılı derneklerinden biridir. Aslında Batman'da damanın varlığı çok eski olmasına karşın daha sistemli bir yapıya ulaşması 70'li yıllara dayanır. O dönemde kurulan dama kahvehanesi, 2013 te kurulacak olan derneğin ilk tuğlasıydı.

Şimdilerde Batman'da neredeyse her kıraathanede, her kahvehanede dama vardır. Bünyesinde Avni KARANFİL, Hasan YOĞUT, Yusuf BELGE, Haluk ORAK, Ozan ÇAKMAK, Çetin IRMAK ve Mevlüt GÜNER gibi son derece başarılı sporcuları olan Batman Dama Sevenler Derneği 2000 yılından bu yana her organizasyona H.İsmet KOÇ önderliğinde çok güçlü kadrolarla katılmıştır. Bu sporcuların ulusal ve uluslar arası turnuvalarda sayısız dereceleri vardır.

Neredeyse her müsabakada Batman Dama Sevenler Derneği üyesi bir sporcu dereceye girmektedir. Özellikle Avni KARANFİL ( Usta) ve Yusuf BELGE (Siirtli Mesud) her organizasyon için favori durumundadır. Ayrıca yukarıda da ismini belirttiğim sporcular da aldıkları başarılı sonuçlarla kazanmalarını sürpriz olmayacağını göstermişlerdir. Bu haftaki oyunlarımız Haluk ORAK ve Avni KARANFİL'den.
Saygılarımla Ahmet Murat

BATMANLİ SPORCULARIN ALDIKLARI DERECELER
Avni KARANFİL : İki 2.lik, iki 3.lük

Yusuf BELGE : Bir 1.lik, bir 3.lük,
Hasan YOĞURT : Bir 1.lik, bir 2.lik
Haluk ORAK. : Bir 2.lik
Ozan ÇAKMAK : Bir 2.lik
Mevlüt GÜNER : Bir 2.lik

Avni, Haluk ve Hasan bu 2.lik derecelerini en büyük turnuva olan uluslararası Bursa Mustafakemalpaşa da almışlardır.

***

13 Nisan tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

1. Oyun...

1. Oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...

3. Oyun...

3. Oyun çözümü...

4. Oyun...

4. Oyun çözümü...