Dama Çözümleri (14 Aralık 2019)

Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırladığı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık Gazetesi'nde, yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 14 Aralık 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (14 Aralık 2019)
A+ A-

GÜNEYDOĞU ANADOLU'DA DAMA -3- Güneydoğu Anadolu'da Dama yazı dizisine başlamakta ne denli isabetli bir karar aldığımı Uluslararası Kuveyt dama turnuvasında bir kez daha görmüş olduk. Alınabilecek bütün kupaları Güneydoğu Anadolu menşeyli sporcular kazandılar. Üstelik turnuvanın 6. sıda yine kökleri Güneydoğulu olan bir sporcumuz. Daha önce de dediğim gibi dünyada bu etkiyi gösterebilecek tek yer yine Turkiye'deki Ege bölgesidir.

Bu vesile ile turnuvada şampiyon olan damanın yaşayan efsanesi Faik YILDIZ'ı, ikinci olan Suat AYDIN'ı ve üçüncü olan Aydın kardeşlerin küçüğü Nihat AYDIN'ı tekrar, tekrar kutluyorum. Son derece başarılı bir turnuva geçirip 6. olan 2018 dünya şampiyonu Ogün TANCER'i ve alına bilecek son kupayı da centilmenligi ve beyefendi kişiliği ile alan Silopi belediye eş başkanları Adalet FİDAN ve Süleyman ŞAVLUK sponsorluğu ve destegi ile Kuveyt müsabakalarına katılan Abdulvedut İDİN almıştır, o da güneydoğuludur.

Uzaklardan damaya desteklerini esirgemeyen Sayın FİDAN ve Sayın ŞAVLUK'a camiamız adına tekrar teşekkür ederim. En kısa sürede silopideki bir organizasyonda görüşmek dileği ile. Tek burukluğumuz 2019 dünya şampiyonu sporcumuz Göksel KAYA'nın şampiyonaya katılamamış olmasıdır.

Bir başlıkta yıllar sonra böylesine iddialı bir müsabakaya katılıp yıldızlaşan Nebil HAMED için açmak lazım. Müsabakaların en en iddialı sporcularından Nihat aydına karşı galibiyet kazanan, dama tarihinin en özel sporcularından biri. Bu hafta sorularımızda bu büyük ustadan gelecek. İlerleyen zamanda Nebil HAMED ve Lübnan'ın muhteşem veteranlarını sizlere yakından tanıtacağım ayrıntılı bir makale hazırlıyorum.

14 Aralık 2019 Dama çözümleri