Dama Çözümleri (15 Şubat 2020)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 25 Şubat 2020 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama Çözümleri (15 Şubat 2020)
A+ A-

TESCİL ŞART

Çözülmesi gereken çok önemli bir sorunu dile getirmek istiyorum.

Bir yıldan daha uzun bir süredir özellikle gazetede damanın ustalarına ait oyunları paylaşıyorum. Aslında dama camiası bukonuda örnek bir şekilde duruma saygılı olsada, bazen bir oyunun kime ait olduğu konusunda anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Yakın zamanda böylesi bir durumu yaşamış olmak bu konuda bir çalışma başlatma gereğini iyice şu yüzüne çıkardı. Bunun için ivedilikle bir heyet kurulup bu heyetin gözetiminde bir oyunların daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış ve yapılmamış olduğu tescil edilmeli ve yapan sporcunun adına kayıt edilmelidir. Bu sebepledir ki bu heyete hem dama tarihine hakim, hemde geniş bir arşive sahip olanlardan kurulmuş olmalı. Benim bu meyanda heyet için bazı isim önerilerim olacak.

Mehmet Özer Öerkman, Bektaş Güldeste, Osman Çelik, Remzi Solak, Mohamad Shehab, Cahadi Cleit, Jasem Ahmad AlAli gibi bu işe zaman ayırmış arşivi olan kişilerden oluşmalı. Federasyon bünyesinde kurulacak bu heyete baş vurarak oyunlar isme tescillenip hatta oyun sahibi ve heyet istişaresi ile oyununda isimlendirilmesi yapılabilir. Bu arada 6 7 8 Mart uluslararası Aydın Nazilli "Büyük Dama Buluşması" turnuvasında Nazilli'de görüşmek üzere.

Bu hafta problemlerimiz Chadi Cleit ve Adnan Yıldızdan Adnan Yıldızın katır çiftesi adını verdiği oyunu bu meyanda ilk tescil olabilir.

15 Şubat 2020 dama çözümleri 1. oyun

Dama Çözümleri (15 Şubat 2020) - Resim: 1


Dama çözümleri 15 Şubat 2020 2. oyun

Dama Çözümleri (15 Şubat 2020) - Resim: 2