Dama çözümleri (16 Şubat 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 16 Şubat 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (16 Şubat 2019)
A+ A-

DÜNYADA TÜRK DAMASI 3
I R A K

Gün geçtikçe yaygınlaşan Türk Daması'nın en kadim ve en önemli merkezlerinden biridir Irak. Yetiştirdikleri son derece başarılı sporcuların yanısıra, genç yeteneklerin de yetiştirilmesi konusunda da lider ülkelerden biridir.

Mamosta%20Taha
Mamosta Taha

Özellikle Erbil, Süleymaniye ve Duhok'ta üst seviye büyük ustalar vardır. Bunların dünya çapında en tanınanları Rebaz Naseh, Mamost Taha, Masoud Muhsin Qassab ve tabii ki fantastik şampiyon Nezar Naseh'tir. Bu hafta bu büyük şampiyonun iki şaheser oyununu görüp daha yakından tanıyacağız.

Masoud%20Muhsin%20Qassab
Masoud Muhsin Qassab

2016 yılında Lübnan'da şampiyon olan Nezar, yenilikçi fikirleri ve oyuna kattığı estetikle adından çokça söz ettiren süper klasman oyuncuları arasındadadır.

M.Taha, M. Muhsin, Nezar Naseh

Yeni sporcular Irak'ta çok sistemli ve nevişahsına münhasır bir disiplin içinde yetiştirilmektedir. Aynı zamanda eğitimci de olan Mamosta Taha'nın bunda payı büyüktür. Velhasıl Türk daması Irak'ta hem çok popüler hemde yüksek profilli bir şekilde varlığını devam ettirmektedir.

Saygılarımla.

Ahmet Murat

***

16 Şubat tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

1. oyun...

1. oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...