Dama çözümleri (2 Mart 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 2 Mart 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (2 Mart 2019)
A+ A-

GEÇİŞ DÖNEMİ DAMA KAHRAMANLARI -2

Bahriyeli Nâmı diğer Ufuk Karayel
Bu hafta sizlere Türk damasının en büyük efsanelerinden Bahriyeli'yi tanıtmaya çalışacağım.
Tüdaf Bilişim Komitesi Başkanı sevgili dostum Recep Doğrubakar ile birlikte büyük usta ile röportaj yapmak için Kurtuluş'a gittik. Daha önce birkaç gazeteci ile konuşmadığını, gazeteye çıkmak istemediğini bildiğimden dostluk hakkımı kullandım.

- Murat : Bahriyeli abim bize dama serüveninden bahsedermisin.
- Bahriyeli : Ben 1957 senesinde damayla tanıştım. 1958 yılında da Eyüplü (Ayhan Okyar) ile tanıştım o zaman dama benim için başka bir anlam kazandı sonundada Eyüp'e taşındım Ayhanla çok çalıştım tahlil yaptık o benden çok daha iyi idi o yıllarda. Onun icadı olan az taşları beraber geliştirdik ama usta oydu tabii ki.
- M : Kimlerle oynadın kimlerden faydalandın?
- B : Ben o yıllarda nerede dama varsa oraya gider ve oranın en iyi ustaları ile oynardım. Koca Ömer'le Oynamaya Antep'e Şalgamcı ile oynamaya Adana'ya Bornovalı için İzmir'e Şükrü için Ankara'ya yani Türkiye'nin hangi şehrinde dama varsa oraya gittim, en büyük ustaların hepsi ile oynadım.
- M : İstanbul'da kimler vardı o yıllarda.
- B : Anadolu yakasında mühendis prof Sabahattin ve Ankaralı Velit bey Avrupa yakasında Başçavuş Mustafa, Başçavuş Ahmet, Sütçü hacı, Şeref usta, Kibar İlhan, Yumurtacı gibi ustalar ve tabiki Eyüplü vardı. Hepsinden yararlandım.
- M : Bu gün ile o zamanı kıyaslarsan ne dersin?
- B : Şimdi herşey dijital ve çok hızlı ama o dönem estetik açısından daha iyi idi şimdikiler onlardan aldıklarını seri hale getirdiler. Faik ve Ogün gibi ustalar bizim dönemimiz sayesinde gelişti ki ikisi de çok büyük usta.
- M : Bize dama ile ilgili bir iki anından bahseder misin.
- B : Adana'ya dama oynamaya gittim. Eyüplü ile geliştirdiğimiz hamle oyunu oynuyorum hiç oyun yapmadan taş keserek pozisyon avantajı yakalayıp herkesi yeniyorum. Birini çağırdılar oda 3-0 yenilince acayip kızarak arkadaşlarına çıkıştı beni neden yanıltıyorsunuz diye. Bu adam çok büyük usta 20 tane oyun hazırladım birine gelmedi. Bana da dönüp usta kusura bakma seninle ilgili değil bana "biri geldi, dama falan bilmiyor ama milleti yeniyor" dediler. Ben de onların bu lafına Bu kişi de 2013 Dünya Şampiyonu Vecdi Naim deveci. Bir keresinde de Anadolu'da iki kişi dama oynuyor rast geldim izliyeyim dedim biraz zayıf oyuncular tabi biri diğerini sıkıştırmış, " Bahriyeli gelse seni kurtaramaz" diyor. Sordum "kim bu bahriyeli tanıyor musun? Yok evlat dedi tanımam ama futbolda Pele Damada Bahriyeli derler. Gözünde öyle ütopik bir durum var ki ben Bahriyeliyim desem inanmayacak
Teşekkürler büyük ustamız güzel insan Çok yaşa. Kendim ve dama camiası adına sana şükranlarımı sunuyorum.
Saygılarımla

Ahmet Murat

***

2 Mart tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

1. oyun...

1. oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...

Bahriyeli'nin açılış repertuarlarından bir oyun