Dama çözümleri (2 Şubat 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 2 Şubat 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (2 Şubat 2019)
A+ A-

DÜNYADA TÜRK DAMASI 2

LÜBNAN

Türk damasının en zirvede olduğu yerlerin başında geliyor Lübnan. Sayısız muhteşem ustanın yanısıra, Türk damasının hem akademik hem de felsefi yanı ile de ilgilenen aydınlar genellikle Lübnan'dan çıkmıştır. Türk daması ile ilgili en nadide kitaplar da Lübnanlı ustalar tarafından yazılmıştır.

Lübnanlı sporcular, ülkelerini temsilen uluslararası bütün organizasyonlara katılmakta ve kendileri de son derece başarılı organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadırlar.

Al Kuwaetee (solda) Fadi Al Omran (sağda)

Lübnan'ın büyük ustaları saymakla bitmez. En önemli ustalardan birkaçı; Chadi Klaid, merhum Mohamad Al Maraabi, Nebi Hamed, Vahab Haidar, Ziyad Kassem, Mohamad Mahmoud Shehab ve uluslararası dama eliçisi de olan Fadi Al Omran'dır.

Bu hafta Grand Master Chadi Klaid'in iki muhteşem oyununu yayınlayacağız. İlerleyen haftalar da diğer ustaların oyunlarını da paylaşacağız.

Lübnan'ın en özel dama ustalarından dünya damasının en saygın beyefendilerinden Av. Chadi Kleit'in mektubu:

Grand Master Chadi Kleit (solda) World Dama Ambassador Fadi Al Omran (sağda)

Merhaba

Bize Dama hakkında konuşma fırsatı verdiğiniz ve bizlere bir köşe ayırdığınız için gazetenize ülken adına minnettarlığımı belirtmek isterim.

Bizim dama ile ilgili temel amacımız, küresel anlamda dama'yı geliştirmek ve yaygınlaştırmak. Konu bu olunca Bursa Mustafakemalpaşa belediye başkanı Sayın Sadi Kurtulan ve Tire belediye başkanı Tayfur Çiçek'e teşekkür etmeliyim. Ayrıca Türkiye'de damayı geliştirme çabasındaki her kesi, en başta Federasyon başkanı Muzaffer Ceylan ve Ahmet Murat olmak üzere sporcular da dahil şükranla anıyorum. Kendim ve ülkem adına teşekkür ediyorum. Umarım dama her ülkeye ulaşır ve sevilir böylece Sayın hocam Haj Mohamad Ali El Daouk’un hayali gerçekleşir. Onun hayali olan Dünya Dama Federasyonu idealine tüm ülkelerin kalıcı desteği ve sponsorluğu aracılığı ulaşmayı umuyor saygı ve şükranlarımı sunuyorum


Chadi Kleit

Federasyon%20Ba%C5%9Fkan%C4%B1%20Muzaffer%20Ceylan%20(solda)%20Granda%20Master%20Chadi%20Kleit%20(sa%C4%9Fda)
Federasyon Başkanı Muzaffer Ceylan (solda) Granda Master Chadi Kleit (sağda)
Al%20Ruwayeh%20(solda)
Al Ruwayeh (solda)

***

2 Şubat tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

1. oyun...

1. oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...