Dama çözümleri (23 Mart 2019)

Dünyaca ünlü Türk Daması Aydınlık'ta... Türk Daması Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet Murat Çelik'in hazırlayacağı Dama Köşesi her cumartesi Aydınlık gazetesinde. Yanıtlar Aydinlik.com.tr'de. 23 Mart 2019 tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

Dama çözümleri (23 Mart 2019)
A+ A-

GEÇİŞ DÖNEMİ KAHRAMANLARI -3

MERHUM OSMAN PITIR

Genç Osman dan Osman Baba'ya, bir İstanbul beyefendisinin öyküsüdür bu. Hem şampiyon bir müsabık hem de damanın federasyonlaşmasını sağlayan mükemmel bir yönetici idi.
Damaya başladığı yıllarda kendisinden daha yaşlı olan Nüktedan Osman dolayısı ile Osman Pıtır'a "Genç Osman" denmeye başlanmıştı. Genç Osman imajı ve birikimiyle tam bir beyefendi ve çok sevilen bir kişilikti. Kısa süre içerisinde hem dama hem briç konusunda Türkiye'nin en önde gelen isimlerinden biri oldu.

İş hayatında da çok başarılı bir iş adamı olan Osman Pıtır cömertliği ile de damaya çok büyük katkılar sağlamıştır. Türk damasının uluslararası seviyede bir bağ kurmasının en aktif ismi tartışmasız Osman Pıtırdır. Kuveyt ile başlayan sevgi ağını Lübnan'dan Japnya'ya, Mısır dan İran'a, Azerbaycan dan Almanya'ya kadar genişletmiş, hemen her ülkeyle bağ kurmayı görev edinmiş tam bir dama elçisi idi. Lakabı da Genç Osman diğil "Osman Baba" idi artık. Federasyonun düzenlediği bütün turnuvalarda yurtdışından ve Anadolu'dan gelen her bir misafir ile tek tek ilgilenir ve ihtiyaçlarının karşılanması ile şahsen ilgilenirdi. Dördüncü evrenin son aşamalarında ki kanserine aldırmadan dama için özveriyle koşuşturmacaya devam eder kurumsal yapıya ulaşmanın dama için önemini anlatmaya gayret ederdi. Damanın her revizyonunda, her reformunda mutlaka parmağı ve emeği olmuştur. Halihazırda hayatiyetini sürdüren benim de bir dönem gururla başkanlığını yaptığım. Halen yönetiminde ikinci başkan olarak gururla yer aldığım İstanbul Türk Daması Derneği'nin kurucucu başkanıdır. O bütün Dünya damacılarının Osman Babası idi ve ebediyen de öyle kalacak. Saygı ve özlemle anıyoruz.
Ruhun şâd olsun Osman Baba

Ahmet Murat

Bu haftanın soruları İranlı Şampiyon Zaher MN'den

23 Mart tarihli dama soru ve çözümleri aşağıda...

1. Oyun...

1. Oyun çözümü...

2. Oyun...

2. Oyun çözümü...