DSÖ İsrail'i yalanladı: Sadece sivilleri gördük

Dünya Sağlık Örgütü İsrail'in, Hamas'ın hastanelerde karargah kurduğu iddialarını yalanladı. DSÖ Küresel Acil Durum Kıdemli Yetkilisi Rob Holden, 'Temel odak noktamız hastalar ve doktorlardı. Hastaneden hastaları çıkarmaya odaklandık. Sadece sivilleri gördük' dedi.

DSÖ İsrail'i yalanladı: Sadece sivilleri gördük
Gözen Esmer
Gözen Esmer Editör

7 Ekim'den bu yana Gazze'de saldırılarını sürdüren İsrail, hastaneleri hedef almaktan çekinmiyor. İsrail ordusu, Gazze'deki Şifa Hastanesi başta olmak üzere, işgale direnen Hamas'ın hastaneleri karargâh olarak kullandığını iddia ediyor. 

İsrail'in bu iddialarına ise Dünya Sağlık Örgütü'nden yalanlama geldi. 

İSRAİL'İN ŞİFA HASTANESİ İDDİALARINA YALANLAMA

Cenevre'den Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Küresel Acil Durum Direktörü Dr. Mike Ryan ve Gazze'den DSÖ Küresel Acil Durum Kıdemli Yetkilisi Rob Holden, video konferans yoluyla New York'ta basın toplantısı düzenledi.

DSÖ: ŞİFA HASTANESİ'NDE SADECE SİVİLLERİ GÖRDÜK

"DSÖ'nün Gazze'de sahada mevcudiyeti var ve Şifa Hastanesi'ne de ekip gönderdiniz. İsrail, Hamas'ın Şifa Hastanesi'ni askeri karargah olarak kullandığını iddia ediyor. Sizin gözlemleriniz nedir? Siz hastanenin askeri karargah olarak kullanıldığına dair kanıtla karşılaştınız mı?" sorusuna yanıt veren Holden, "Temel odak noktamız hastalar ve doktorlardı. Hastaneden hastaları çıkarmaya odaklandık. Sadece sivilleri gördük." dedi. 

Şifa Hastanesi'nin çok büyük olduğunu aktaran Holden, "Biz oraya başka bir şeyi araştırmaya ya da değerlendirmeye gitmedik. Sadece hayatını kaybetme riski olan hastalara destek için girdik. Görevimiz onları sağ salim çıkarmaktı." ifadelerini kullandı.

Başka konuda kimseyle görüşmediklerine işaret eden Holden, "Herhangi bir kanıt da görmedik." diye konuştu.

Konular Dünya Sağlık Örgütü Filistin İsrail Gazze