Erdoğan’ın Çin gezisi Rabia Kadir’i rahatsız etti

Erdoğan’ın Çin gezisi Rabia Kadir’i rahatsız etti
A+ A-

ERCAN KÜÇÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 Temmuz’da resmi temaslarda bulunmak üzere Çin’e ziyarette bulundu. İki ülke arasındaki ticari, siyasi ilişkilerin konuşuldu. Çin devlet televizyonunda yayınlanan habere göre Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le görüşmesi sırasında şöyle dedi: “Çin’in Sincan bölgesindeki insanların Çin’in gelişimi ve refahı içinde mutlu bir yaşam sürdüğü bir gerçektir. Türkiye, Türk-Çin ilişkilerindeki uyumu kimsenin bozmasına izin vermez. Türkiye aşırılığa kesin bir şekilde karşıdır.”
Erdoğan’ın açıklamaları iki ülke arasındaki ilişkileri de hedef alan Uygur bölücülerini rahatsız etti. ABD’de yaşayan Dünya Uygur Kongresi Onursal Genel Başkanı Rabia Kadir, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdi. Erdoğan’ın “Sincan’da insanlar mutlu bir hayat sürüyor” sözlerinin kendilerini çok üzdüğünü, bu sözlerin Çin tarafından çarpıtılmış olabileceğini savundu. Bu sözlerin Erdoğan’ın uluslararası kamuoyundaki imajına ters düşeceğini söyleyen Kadir, “Böyle bir mantıksız cümleyi, böyle bir düşüncesiz açıklamayı Türkiye Cumhuriyeti liderlerinin söylemiş olduğuna inanmıyoruz” dedi. Kadir “Sizin imajınıza ve bizim menfaatimize faydasız olan bu yanlış söylentilere yanıt olarak hükümetiniz tarafından bir açıklama yapılmasını talep ediyoruz” diyerek hükümetten açıklama beklediklerini söyledi.
Kadir, Çin’in bölgeye heyet gönderilebileceği yönündeki çağrısının da reddedilmesini istedi. Kadir, mektubunda şöyle dedi: “Çin’in bağımsız gözlem şartlarına ikna olmadığı taktirde Çin’in yalan propagandalarına katkı sağlama ihtimali olan bu gözlemi Avrupa Birliği’nin yaptığı gibi sizin de reddetmenizi öneriyoruz.”