Eşinin adını keşfettiği türe verdi

Yüksek orman mühendisi Rasim Çetiner'in bulduğu bitki türü, vefat eden eski eşinin adıyla bilim dünyasına tanıtıldı.

Eşinin adını keşfettiği türe verdi
A+ A-

Denizli Orman Bölge Müdürlüğünde görevli Çetiner, Çameli'deki Karkın Yaylasında yeni bir bitki türü keşfetti. Pamukkale Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Semiz ile birlikte yürütülen çalışma sırasında Çetiner'in önerisiyle alınan örneklerin DNA analizleri sonucu yeni bir civanperçemi türü saptandı.

ALİME ANA

Yeni bitki türü, bir bilim dergisinde yayımlanan makaleyle "Hanımperçemi/Achillea Alimeana & Semiz ve Uysal" ismiyle bilim dünyasına tanıtıldı. Bitkinin isimlendirilmesinde kaşifi olan Rasim Çetiner'in 2005 yılında kaybettiği eşi Alime Çetiner'e atıf yapıldı.

Bölgenin zenginliğini kayıt altına almak ve korumak adına yoğun bir mesai harcadıklarını anlatan Çetiner, buldukları yeni türe isim verilirken 2005 yılında kaybettiği, 3 çocuğunun annesi Alime Çetiner'i de yad etmek istediklerini ifade etti. Çetiner, 'Alime Ana' Latince anlamı da olan bir sözcük. Türkçe adını da Hanımperçemi koyduk. Çocuklarımıza, yakınlarımıza, sevdiğimiz insanlara isimler veriyoruz. Onlar vefat etse dahi isimleri botanik ve bilim dünyasında bilinecek, duyulacak ve bahsedilecek." dedi.

Prof. Dr. Gürkan Semiz de “Koruma altına alınan dar yayılışlı bir bitkimiz. Bilimsel araştırma dışında doğadan kopartılması haliyle yasak” diye konuştu.

Kaynak: AA

Etiketler gürkan semiz hanımperçemi alime