Farkındalık korosu 'Meme Sağlığı Farkındalık Ayı' için İstanbul'da

Ekim ayı tüm dünyada “Meme Sağlığı Farkındalık Ayı” olarak kabul ediliyor ve tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Ekim ayı içerisinde hedef kitle üzerinde farkındalığı artırmak amacıyla bir çok etkinlik düzenleniyor.

Farkındalık korosu 'Meme Sağlığı Farkındalık Ayı' için İstanbul'da
A+ A-

Meme kanseri hikayesi olan kadınlar için tabii ki ilk amaç hastalığı yenmek… Fakat sonrasında, tedavi sürecini tamamlayan kadınlar yine eski yaşam kalitesine kavuşmak istiyorlar. Özellikle meme kaybına uğrayan kadınlar için, kayıp uzuvlarını kazanmak hem psikolojik hem de fiziksel anlamda tedavi süreçlerini tamamlayan bir unsur oluyor.

Bu insani gereksinimin her zaman farkında olan Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği de her yıl olduğu gibi bu yıl da bu kapsamda, “Meme Rekonstrüksiyonu Farkındalık Günü BRA-DAY Etkinliği”, 17 Ekim 2016 Pazartesi günü, saat 15.00’de, Acıbadem Maslak Hastanesi Konferans Salonu’nda bu amaca yönelik bir etkinlik düzenliyor.

Etkinlik kapsamında konusunda uzman doktorlar, birikimlerini, meme onarımı yaptıranlar, deneyimlerini katılımcılarla paylaşacaklar.

2007 yılında Prof. Dr. Selma Tükel’in danışmanlığında başlattığı ve etkinlikleriyle 25,000 kadına ulaştığı, “Meme Kanserinde Erken Tanının Önemi” başlıklı projenin sosyal ayağını oluşturmak üzere kurulmuştur. Ekim 2008’de Rotaryen Pınar Ayhan tarafından kurulan koro, Sevda Cenap And Müzik Vakfı Kadınlar Korosu Şefi Cihan Can tarafından yönetiliyor. Sevda-Cenap And Müzik Vakfı katkılarıyla çalışmalarını sürdüren Türkiye’nin belki de dünyanın ‘meme kanseri hikayesi olan’ kadınlardan oluşan tek korosu olan Farkındalık Korosu da etkinliğe kısa ama anlamlı bir konserle katılıyor

Ve aslında bu konserle ‘meme kanseri hayatın sonu değildir’, ‘bazı şeylere başlamak için hiçbir zaman geç değildir’ve ‘erken tanı hayat kurtarır’ mesajı veriyorlar.