GES'e darbe düşman devletleri sevindirdi

Eski GES Komutanlığında görev yapmış Tamer Karslıoğlu, GES'in lağvedilmesinin sadece Kandil'i değil çevre ülke istihbarat örgütlerini de sevindirdiğini söyledi

GES'e darbe düşman devletleri sevindirdi
A+ A-

M. İLKER YÜCEL

MİT'e devredilmeden önce Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığı’nda görev yapmış ardından FETÖ'nün kumpasıyla tasfiye edilmiş Yarbay Tamer Karslıoğlu'yla GES'in devrinin terörle mücadelede TSK'ya neler kaybettirdiğini konuştuk.
Karslıoğlu söyleşimizin dünkü bölümünde FETÖ ile 1986'da askeri lisede karşılaştığını anlatmış ve TSK'nın örgütle mücadelesinde neyi yanlış yaptığını şu sözlerle açıklamıştı: "FETÖ'nün, PKK, DHKP/C gibi örgütlenmiş olduğunu düşünmek oldukça eksik bir yaklaşım. Tabiri caizse toplu iğneyle çukur kazmak zorundasınız. Sanırım en büyük hatayı orada yaptık."
Karslıoğlu, söyleşimizin bugünkü bölümünde bu sözlerine açıklık getirdi.

*TSK FETÖ'yü yeterince iyi analiz edemedi mi?

Sebebi sonucuyla direk alakalı. Her orduda olduğu gibi TSK’da da itaat etme kültürü vardır. Ben 3 sene tim komutanlığı yaptım. Öl desem askerlerim ölürdü. TSK’da koşulsuz itaat vardır. Bu savaş kazandırır. FETÖ gibi bir örgüt TSK’ya sızarsa darbeyi getirir. Çünkü, kritik yerlere aşama aşama siz adamlarınızı koyarsanız, onun dediğini yapacak, koşulsuz itaat edecek insanlar vardır. Sıkıntı bu. Zaten bir şey tam anlamıyla faydalı tam anlamıyla zararlı değildir. Türk Ordusu bu kurumsallık ve tecrübeleriyle birçok savaşı koşulsuz itaat ile kazandı. Ama bunun dezavantajı da var.

*Bu dezavantajı ortadan kaldırmak mümkün değil mi?

TSK’nın sinyal istihbaratına bakmak maksadıyla kurulmuş bir birimi vardı. GES Komutanlığı (Genelkurmay Elektronik Sistemler) havadaki sinyali, olası düşman tehdidi ve iç tehditle ilgili olarak takip ederdi. Çevre ülkelerdeki faaliyetler de dikkatle izlenerek sinyal istihbaratı elde edilir ve değerlendirilirdi. Her ülke bunu yapar. Bu çalışmayı yapabilmek için sizin yetişmiş elemana ihtiyacınız var. İnsan kaynakları bana sorarsan en önemli konu. Dil ve teknik sistemleri öğretiyorsun. O kişi yıllarca orada çalışıyor. İstihbaratın böyle bir kabiliyeti varken, birden bire radikal değişim yapmak ne kadar uygundur?

*GES'in MİT'e verilmesini kastediyorsunuz...

Yanlış anlaşılmak istemem. Bana sorarsan, istihbaratın tek elden yönetilmesi doğru. Bir ülke düşün Emniyet İstihbarat, Askeri İstihbarat ve MİT var. 3 kurum da terör örgütlerini takip ediyor. Fakat kullandıkları kişilere, insan kaynaklarına ve cihazlara ayrı ayrı yatırım yapılıyor. Amaç aynı. O yüzden istihbarat gerçekten tek elden olmalı.

*GES’in MİT'e devrini onaylıyor musunuz?

İstihbaratın tek elden yönetilmesi kısmını olumluyorum. Ama olumlamadığım kısmı şu; TSK’nın gerçekten imkan kabiliyetlerinin ve gücünün anlaşıldığı yer savaş alanıdır. Bu her şeyi belirler. İstihbarat tek elden olacak diye tamamen sivilleşmeye giden bir yol var şu an. Ben burada bir tehlike görüyorum. İki günde uzman yetişmiyor. Mesela ELİNT'i kimse bilmez. ELİNT radar istihbaratıdır. Eğer, sizin iyi bir ELİNT ekibiniz varsa, radar parametreleriyle ilgili datanız varsa, uçak daha pisten kalktığı an onun hangi uçak olduğunu, hangi ülkeye ait olduğunu, nereye gideceğini iyi bilir ve birçok bilgi elde edersiniz. Bir uçak pistten kalktığı an kule ile haberleşir ve sinyal istihbaratı devreye girer. ELİNT-COMİNT işbirliği diye bir kavram var. Eğer tecrübeli bir ELİNT ve COMİNT operatörünüz varsa ki, benim zamanımda vardı; operatör pilotun sesinden o pilotun vardiyasını dahi biliyordu. Tecrübeyi düşünün. Şimdi geldiğimiz durumu düşünün, bir uçak düşürülüyor, bu uçağın Rus uçağı olduğu sonradan açıklanıyor. Bir takım tartışmalar yapılıyor sınır ihlali olup olmadığına dair. Yani bu çok üzücü, ben çok üzüldüm. Bir ELİNT operatörünün yetişmesi, o tecrübeyi edinmesi yıllar sürer. Uzman isimlerin yetişmesi için gerekli olan zaman diliminin göz ardı edilmemesi gerekirdi. GES çok ciddi güvenlik önlemlerinin alındığı ve ancak bir kaç turnike geçtikten sonra girebildiğiniz bir yerdi. Cep telefonu çekmeyen bir odada çalışırdık. Bazen orada yatıp kalkıyorduk.

*Sizin de görev yaptığınız birimin lağvedilmesi en çok kimi sevindirmiştir?

Tüm teröristler şampanya patlatmıştır. Sadece Kandil değil çevre ülke istihbarat örgütleri kutlama yapmışlardır diye düşünüyorum.

*Bu eksiklik kırmızı alarm sebebi değil midir?

O dönemde, hukuka saygılıyız diyerek o zırhın arkasında duranlara sormak lazım. Uzmanlık gerektiren bir konuda o uzmanlıkla hiç alakası olmayan kişiler görevlendirilemez. Ben Ar-Ge kısım amiri görevinden alındığımda başka bir göreve getirildim, yanıma yardımcı olarak kuru temizlikçiyi verdiler. Benim yerime göreve getirilen Ali İhsan Ayşan’ın ise 15 Temmuz'da Genelkurmay’da darbe mesajlarını gönderen kişi olduğu söyleniyor.

*Firar mı etti?

Akıbetini bilmiyorum. (Aydınlık'ın notu: Ali İhsan Ayşan şu an Sakarya'da tutuklu bulunuyor.)

*Bu görevlendirme kimin imzasıyla yapıldı?

Münir Erten. Ben ona FETÖ'cü diyemem, kanıtlayamam ama GES'te en fazla görev değişikliği onun zamanında yapılmıştır.

*Münir Erten 15 Temmuz'da ne yapıyordu?

Bilmiyorum bakmak lazım. Olayın bir boyutu daha var. GES'in MİT'e devredilmesi sırasında Müjdat Uzun isimli bir tuğgeneral tayin edildi. Amiri olduğum kısım ile ilgili düşüncesi, FETÖ’cü sözde kaçak savcı Fikret Seçen'le aynı olsa gerek ki, kısım devirden önce lağvedildi.

WALKİNG DEAD'DE PSİKOLOJİK TAHLİLLER VAR

*Mardin'de doğmuşsunuz ama soyisminiz Karslıoğlu...
Rahmetli babam da askerdi. Mardin’de görevliyken doğmuşum. Atalarımız Kars'tan Kayseri'ye gelmiş.
*Abdullah Gül'ün Özel Kalem Müdürü Hüseyin Avni Karslıoğlu ile akrabalığınız var mı?
Onu bilmiyorum.
*TSK'dan sonraki yaşam nasıl geçiyor?
Her gün yürüyorum, kitap okuyorum, yazıyorum ve arada dizi izliyorum.
*Hangi dizileri?
Mentalist, Einstein, Walking Dead, Westworld vb.
*Walking Dead kendini tekrar etmiyor mu?
İnsanlar onu zombi filmi olarak izliyor olabilir fakat ben öyle izlemiyorum. Bence çok güzel psikolojik ve sosyolojik tahliller var dizide. Orada hayat şartları radikal şekilde değiştiğinde insanın kişiliğinin nasıl değiştiği anlatılıyor.
*Şu anda hangi konuya yoğunlaşıyorsunuz?
İnsan zihni, beynin çalışma prensipleri ve dil benim özel ilgi alanım. Bilinç, özellikle bilinç dışı konusu da çok ilgimi çekiyor. Bloğumda bu konuları yazıyorum. (http://www.benoyum.com)